Земство – це орган місцевого самоврядування, створений в Росії та Україні відповідно до земської реформи 1864 року; (збірн., розм.) люди, які працювали в цих органах місцевого самоврядування; приміщення земства.
На території Лівобережної і Південної України земства проіснували з 1864 до 1917 року. У Правобережній Україні вони виникли у 1911 році. Розпорядчими органами земств були земські зібрання, виконавчими — земські управи. Губернські та повітові земські управи обирали на земських зібраннях. Вони складалися з голови та двох-трьох членів і діяли впродовж 3 років.
У віданні земства знаходилися земські школи, створені в сільській місцевості, земські лікарні та земські суди. У судах розглядалися справи про поділ маєтків, розмежування земель тощо. Люди, що жили у місцевості, яка підпорядковувалася земству, платили податки і виконували земські повинності. За рахунок грошових податків утримувалися поліція, школи, лікарні. Кошти земств використовували, щоб лагодити й будувати шляхи, мости, переправи, доставляти пошту.
Особу, яка перебувала на службі у земстві, називали «земським» [начальником].
Приклад: Земства були дуже обмеженими у правах органами місцевого самоврядування. (Із підручника)
Означення: губернське, повітове та інші.
Фото — кадри з фільму «Вилікувати страх» (2013)