Законодавство — це встановлення, видання законів, а також — сукупність усіх законів, що діють в якій-небудь державі. Синонім: юриспруденція.
ЗАКОНОДАВСТВО
Законодавство ґрунтується на законах та підзаконних актах. «Закони» — це нормативно-правові акти, що видаються законодавчими органами, мають вищу юридичну силу і регулюють найважливіші суспільні відносини в країні. Підзаконні нормативно-правові акти розвивають або деталізують окремі положення законів (акти Президента України, Конституційного Суду України, Кабінету Міністрів України та інші). Закони України визначають права і свободи, основні обов’язки громадян. Вони регулюють використання природних ресурсів, транспорту, зв’язку. Ними встановлюють правила створення сім’ї, охорони дитинства і здоров’я, виховання, освіти, культури, праці людей. Закони забезпечують економічну діяльність, роботу політичних партій, державної влади, судів, збройних сил та інше.
Сукупність законів у якій-небудь галузі права називають «кодексом». У сучасному законодавстві України існують: Кримінальний кодекс, Кодекс про адміністративні правопорушення, Кодекс про шлюб та сім’ю, Кримінально-процесуальний кодекс, Земельний кодекс, Водний кодекс, Кодекс законів про працю та інші.
Закони України готують у секретаріатах постійних комісій, депутатських груп і фракцій, в Інституті законодавства. Їх приймає на засіданнях Верховна Рада, а підписують Голова Верховної Ради і Президент. Після цього закон, опублікований у пресі, вступає в дію. За виконанням законів стежать правоохоронні органи.
Першу книгу законів на території України, що звалася «Руська правда», уклав у часи Київської Русі князь Ярослав Мудрий.
Приклад: Законодавство становить основу правової діяльності держави. (Із підручника)
Означення: українське та інші.
Сталі словосполучення (законодавство):
- Основний Закон України — «Конституція України».
- Закон Божий — «звід правил і спеціальна дисципліна, яка вивчає основи православної віри».
Сталі вислови (законодавство):
- Іменем закону — «владою, наданою чинним законодавством».
- За законом — «згідно з відповідним законом», «згідно з традицією, обрядом».