Вокзал – це будинок залізничної, автобусної, авіаційної станції або пристані для обслуговування пасажирів. Синоніми: станція, аеровокзал, річкови́й вокзал, порт, аеропорт.
ВОКЗАЛ
Вокзали на території України почали з’являтися у кінці 18 — на початку 19 століть із розвитком водного, залізничного, а пізніше — автомобільного й авіаційного транспорту.
Перший великий морський вокзал-порт на території України було збудовано у Херсоні в 1778 році. 1784 року порт споруджено в Севастополі, 1794 року — в Одесі. Найважливіші порти України — Одеса, Іллічівськ, Миколаїв, Херсон, Феодосія, Севастополь. Найбільшим морським вокзалом нині є одеський, зведений у 1977 році. Він становить частину великого архітектурного комплексу, який включає пасажирський будинок, вхідні павільйони, шляхопровід через залізничні колії та вантажний склад. Найбільший річковий порт знаходиться в Києві на Дніпрі. Пасажирські лінії сполучають місто з усіма пристанями дніпровського басейну, а також із місцями відпочинку.
Великі вокзали-аеропорти розташовані в містах Київ, Сімферополь, Харків, Дніпропетровськ, Одеса, Донецьк, Львів. Найбільший в Україні аеровокзал знаходиться поблизу Києва в Борисполі. Він збудований у 1964 році, має площу 107500 квадратних метрів, пропускну спроможність 1600 пасажирів за годину. Сучасні системи управління повітряним рухом дають можливість приймати тут літаки всіх існуючих типів.
Залізничний вокзал в Антверпені © bakhmetev@livejournal.com
Перший залізничний вокзал у Києві споруджено 1870 року. Новий будинок вокзалу зведено на місці старого в 1929—1932 роках і реконструйовано в 1954—1955, 1978—1980, 2000—2002 роках. Нинішній вокзальний комплекс, до якого входять «Київ пасажирський», приміський вокзал, Вокзальна площа, пішохідні підземні тунелі та криті платформи, має сучасний європейський вигляд.
Приклад: Спорожнів перон вокзалу. (Олександр Довженко)
Означення: автобусний, залізничний, морський, річковий та інші.
У порівнянні: як на вокзалі — про щось тимчасове, невлаштоване.