Українець — це представник слов'янського народу, що становить основне населення України; зм. -пест. щодо жінок — україночка. Варіант назви: вкраїнець (ж.р. вкраїнка) тощо.
УКРАЇНЕЦЬ
Українці — одна з найбільших націй Європи та світу і друга за чисельністю поміж слов'янських. Це корінний народ, який здавна проживає на території України. У нашій країні зараз налічується 48 мільйонів 416 тисяч чоловік (за даними на грудень 2001 року). З них більше 37 мільйонів становлять українці. Приблизно 15 мільйонів представники інших народів: росіяни, білоруси, євреї, болгари, поляки та інші.
Українець Малайзії з родиною в Куала-Лумпурі
Українці рівномірно населяють майже всю територію України. В усіх регіонах держави вони переважають (крім АР Крим), а в ряді областей (Волинській, Черкаській, Полтавській, Вінницькій, Чернігівській, Тернопільській) становлять від 90 до 96 відсотків усього населення. Значна частина українців мешкає за межами України: в Росії, Казахстані, Білорусі, Канаді, Польщі, Молдові, Бразилії, Румунії, Аргентині, Узбекистані та інших країнах.
Українці США на Тайм-сквер у Нью-Йорку
У Київській Русі наших предків називали «русичами». У царській Росії вони мали назву «малороси», а територія — «Малоросія», «Малорусь». У Східній Галичині, яка знаходилася під владою Польщі й Австрії, українців іменували «русинами». Назва «українці» виникла понад 700 років тому. Її вживають як імення народу вже більше 200 років, але вона набула поширення в основному з 19 століття.
Українці мають свої особливості у зовнішності, поведінці, харчуванні, традиційних заняттях тощо залежно від місця проживання. Біологічну природу українців з'ясовує наука «антропологія», яку започаткував етнолог Хведір Вовк. Він писав, що на початку 20 століття серед українців переважали люди високого зросту, з темним кольором волосся та очей, відносно вузьким обличчям, прямим носом. У 1960-х роках дослідники виокремили 5 основних антропологічних областей: центральноукраїнську (з волинським та поліським варіантами), карпатську, нижньодніпровську, деснянську та ільменсько-дніпровську.
Приклад:
Хто я, що я?
Хочеш знати?
Українка моя мати,
Й батько мій вкраїнець зроду
І козацького він роду.
(Катерина Перелісна)
Означення: молодий, старий, славний, справжній, щирий та інші.