Тюрма — це місце ув'язнення, будівля, де перебувають люди, що зробили злочин, засуджені або ті, які чекають суду. Також «тюрмою» називають у переносному смислі будь-яке місце, проживаючи в якому, хтось зазнає утисків, гноблення.
Застарілі синоніми до слова «тюрма»: арешт, в'язниця, острог, темниця, (розм.) каталажка, буцегарня, цюпа.
ТЮРМА
Тюрми існували з давніх-давен. Спочатку це були льохи, кам'яні будівлі та фортеці, обнесені високим муром з колючим дротом. Потім почали споруджувати спеціальні приміщення.
У тюрмах тримали людей, що вчинили злочини (пограбували когось, убили тощо). Сюди ж садили і ворогів. Також до тюрем потрапляли люди, які боролися з несправедливою владою, щоб покращити життя простого народу (Тарас Шевченко, Іван Франко, Павло Грабовський та інші).
У наш час у тюрмах знаходяться правопорушники, позбавлені волі за скоєні злодіяння. Тюремне ув'язнення призначається за вироком суду на строк не більше 15 років (у виняткових випадках — довічно). Ця кара не застосовується до дітей, які не досягли 18 років (вони направляються в колонії для неповнолітніх), вагітних жінок і тих, що мають грудну дитину
В Україні тепер за статистикою на 100 тисяч населення припадає 410 ув'язнених. Діють 183 установи примусового утримання в'язнів, в тому числі 128 виправно-трудових закладів (перебуває понад 155 тисяч осіб), 11 виховно-трудових установ (3,5 тисячі підлітків), 32 слідчих ізолятори (43,4 тисячі ув'язнених), 12 лікувально-трудових профілакторіїв (3,8 тисячі осіб).
Приклад: Це був бандит і грабіжник, що не раз сидів у тюрмі, відбуваючи покарання за свої злочини. (Олександр Довженко)
Означення: міцна, страшна, темна та інші.
У порівнянні: як тюрма — про темну, непривітну, сіру будівлю.
Сталі вислови (тюрма):
- Гнити в тюрмі (по тюрмах) — «перебуваючи в тюрмі, втрачати сили, здоров’я».
- Піти (сісти) в тюрму — «опинитися у в'язниці».
Фото: Prison bars © Monika Pedersen