Церква — це релігійна організація духовенства і віруючих, а також будівля, в якій відбувається християнське богослужіння.
Синоніми: Божий дім (будівля), храм, (заст.) церков. Зменшене: церковка, церковця, церковиця.
ЦЕРКВА
Церква як релігійна організація в Україні має кілька різновидів. Найбільшою є Православна Церква, що поділяється на Українську Православну Церкву (скорочено — УПЦ) Московського патріархату, Українську Православну Церкву Київського Патріархату (УПЦ-КП) та Українську Автокефальну Православну Церкву (УАПЦ). Крім того, існують Українська греко-католицька Церква (УГКЦ) та Римо-католицька Церква (РКЦ). Свої осередки мають Церкви протестантського спрямування: християни-баптисти, євангелісти, адвентисти та інші. Також діють іудейські та мусульманські громади.
Церкви-будівлі почали споруджувати в Київській Русі після 988 року, коли було прийнято християнську релігію. Слово «церква» означає «Дім Божий», тобто святе місце, призначене для молитов.
В Україні поширені дерев’яні та муровані церкви. Споруджували кілька типів дерев’яних храмів: дводільні одноверхі (мали дві частини), тридільні одноверхі, а також тридільні триверхі. Останні складаються з трьох частин: «нава» — головна, «бабинець» — для жінок і «пресвитерія» — для священика та зберігання ритуальних предметів. Переважають триверхі церкви, які закінчуються куполами. Куполи («бані») православних церков за формою схожі на маківки. їх увінчують виготовлені з дерева чи металу хрести, прикрашені орнаментом. Зовні дерев’яні храми обшивають («шалюють») дошками. Муровані церкви споруджують з каменю, цегли. Вікна в таких будовах розташовані високо від землі, за формою — круглі, прямокутні, у вигляді розетки, іноді — квадратні. Двері роблять широкими, гарно оздоблюють. Біля церкви, як правило, будують дзвіницю. Церковні дзвони сповіщають про початок служби, смерть, якесь лихо. Дзвонять і на великі свята. Неподалік знаходиться кладовище — «цвинтар».
У наші дні люди відновлюють зруйновані церкви і будують нові майже в кожному населеному пункті.
Приклад: Перебігаючи у хвилястих полях від висілка до висілка, сонце зачервонило маківки церков... (Олесь Гончар)
Означення: велика, дерев’яна, мала, мурована, нова, стара та інші.
Прислів’я (церква):
- Якщо голова болить, то в церкву йди.
- Велике свято, що Гриць у церкві.
Сталі словосполучення (церква):
- Соборна церква — «те саме, що собор».
- Римо-католицька Церква — «релігійна організація, центром якої с Ватикан, главою — Папа Римський ; поширилася в Україні в середні віки, нині очолює архієпископ — Мечислав Мокшицький».
- Українська Автокефальна Православна Церква — «релігійна організація, створена 1921 року, ліквідована 1930 року і відновлена у 80-ті роки, на чолі якої є митрополит Макарій (Малетич)».
- Українська греко-католицька Церква — «релігійна організація, що виникла внаслідок Берестейської унії 1596 року, підпорядкована Папі Римському, яку очолює верховний архієпископ Святослав Шевчук, а центральним храмом є Собор Святого Юра у Львові».
- Українська Православна Церква Київського патріархату — «релігійна організація, створена 1992 року, патріархом якої є Філарет (Денисенко), а центральним храмом — Володимирський собор у Києві».
- Українська Православна Церква Московського патріархату — релігійна організація, створена 1990 року, яку очолює Онуфрій (Березовський), а центральним храмовим комплексом є Києво-Печерська лавра«.
Сталі вислови (церква):
- Іти з довгою (простягнутою) рукою під церкву, сидіти з протягнутою рукою під церквою — «просити милостиню».
- Бідний, як церковна миша — «дуже бідний».