Татари — це різні тюркські, монгольські племена, які в 13-14 століттях об’єдналися в єдину державу — Золоту Орду (історичні монголо-татари). Також татарами називають воїнів війська Кримського ханства у 15-18 столітті та частину населення Автономної республіки Крим.
Приклад:
Грабунком, ґвалтом і пожаром
На Україну орди йшли,
та кару яструбам-татарам
Одважні козаки несли.
(Максим Рильський)
Означення: (іст.) жорстокий, злий, страшний та інші.
ТАТАРИ
«Татарами» називали групи тюркських племен, які жили в Криму, Поволжі, Приураллі. Окремі племена монголів об’єдналися у державу на чолі з Чингісханом і нападали на Київську Русь. Його внук Батий та наступники встановили на Русі монголо-татарське іго.
На початку 13 століття утворилася могутня держава — Золота Орда, до складу якої входили Західний Сибір, Північний Хорезм, Булгарія, Північний Кавказ та інші землі. Столицями по черзі були Сарай-Бату (поблизу сучасної Астрахані) та Сарай-Берке (біля нинішнього Волгограда).
Татари нападали на Київську Русь, а пізніше — на Україну, Польщу, Молдову та інші країни. Грабували, палили села і міста, вбивали старих та малих, а молодих забирали у полон і продавали в рабство. Із цими ворогами боролися руські дружинники, пізніше — козацькі війська.
У другій половині 15 — на початку 16 століття Золота орда розпалася на Сибірське, Казанське, Кримське, Астраханське та інші ханства. Кримське ханство на чолі з Хаджі-Гіреєм утворилося у 1443 році, займало частину Кримського півострова, Північне Причорномор’я, Приазов’я і Прикубання. З 1475 року кримські татари потрапили у залежність від Туреччини. У 1783 році їхню територію приєднано до Росії.
У наш час словом «татари» називають частину населення Криму — автономної республіки, що входить до складу України. Монголи зараз — це жителі держав Монголії та Китаю.
Прислів’я:
- Аби лежачого татари не взяли (іст.)
- Що робити, то робити, аби сидячого татари не взяли.
- Бери до пари, щоб не взяли татари.
- Не в пору гість — гірше татарина.
- Свої люди — не татари, не дадуть загибати.