Собор — це головна чи велика церква міста; головна церква у монастирі. Також собор — це збори урядових або виборних осіб, представників церкви (церковний з’їзд), а у минулому — будь-яке зібрання великої кількості людей в одному місці.
СОБОР
«Собори» — це великі церкви, переважно муровані, які споруджували в містах, де було багато церков, у монастирях. Храми створювали відомі архітектори за традиціями, властивими певній релігії та місцевості.
До наших днів зберігся найдавніший Софійський собор у Києві, збудований в 11 столітті (на горішній світлині). Він пишно прикрашений зовні та всередині, має мозаїку, фрески на стінах, ікони, оздоблені золотом, сріблом, дорогоцінними каміннями, позолочені бані. У цьому храмі відбувалися урочисті церемонії посадження князів на київський престол, прийоми іноземних послів. Тут поховані князі Ярослав Мудрий, Володимир Мономах, біля стін — патріарх Київський і всієї Руси-України Володимир.
Воскресенський греко-католицький собор (Патріарший собор Воскресіння Христового), м. Київ
Перший помісний собор (збори) Руської православної церкви відбувся 1051 року. На ньому Київським митрополитом було обрано Іларіона (першого з руських священнослужителів).
Приклад: Золото старих бань соборів сліпуче блищить проти сонця. (Вадим Собко)
Означення: великий, гарний, золотоверхий, кам’яний та інші.