Слобожанщина (історико-етнографічний район)

Слобожанщина (історико етнографічний район)

Слобожанщина — це історико-етнографічний район, який охоплює Харківську, частину Сумської, Донецької, Луганської областей України, а також Курської та Воронезької областей Російської Федерації. Синоніми: Слобідська Україна, Слобідщина.

СЛОБОЖАНЩИНА

Назва району походить від слова «слобода», що означає «поселення». Такі населені пункти з'явилися 200-300 років тому. Перші козацькі слободи заснували учасники повстання 1638 року під керівництвом Якова Острянина (Остряни́ці). У 1633 році він був полковником реєстрових козаків, а в 1638 році обраний нереєстровими козаками гетьманом. У 17-18 століттях існували 5 козацьких слобідських полків Харківський, Охтирський, Сумський, Ізюмський та Острогозький, які охоплювали всю територію Слобожанщини. У 1765 році, після включення Слобідсько-Української губернії до царської Росії, слобідських козаків було перетворено на військових обивателів, а козацьку старшину зрівняно в правах із російським дворянством. Згодом тут стало проживати багато переселенців з Росії.

Слобожанщина (історико етнографічний район)

Природа цього краю своєрідна: здебільшого рівнина з балками та ярами. Люди вирощують зернові культури, буряки, соняшник, фрукти, овочі, м’ясо-молочні тварини; добувають кам’яне та буре вугілля, кам'яну сіль, глину, пісок; виробляють машини: трактори, комбайни, велосипеди, тепловози тощо.

Слобожанщина (історико етнографічний район)

Традиційно тут будували колись білені хати, носили гарно вишитий одяг: сорочки, плахти, запаски.

На Слобожанщині жили і працювали відомі письменники Григорій Квітка-Основ'яненко, Гнат Хоткевич та інші. Найбільшим центром Слобідської України вважають місто Харків.

Приклади:

  • Слобожанщина є своєрідною перехідною зоною між Середнім Подніпров'ям і Півднем України. (Із газети)
  • Слобожанщина є потужним осередком української науки та колискою українських патріотів. (Із промови Президента на відкритті бібліотеки у харківському університеті)

Означення: гарна, зелена, мальовнича.

На фото: бійці батальйону «Слобожанщина» МВС України

Слобожанщина (історико етнографічний район)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

two + 2 =