Школа — це навчальний заклад, у якому отримують загальну освіту і виховання діти, молодь; спеціальний навчальний заклад, училище, курси і подібне; приміщення, де розташовуються такі заклади. Зменшене від «школа» — «школочка».
Також «школою» називається система практичних знань, досвіду, навичок.
ШКОЛА
Перші школи на території України виникли ще в часи Київської Русі. їх створювали при церквах, монастирях і князівських дворах. Один з таких закладів відкрив князь Володимир у 988 році. Діти тут вчилися читати, писати, співати. Писали на берестяній корі або на глиняних дощечках.
У середні віки в Києві, Львові, Луцьку, Вінниці та інших містах з’явилися «братські школи». Вони виникали при національно-релігійних організаціях — «братствах». Вважають, що першу братську школу було засновано у Львові 1585 року. У 1615 році такий навчальний заклад відкрито в Києві, у 1620 році — в Луцьку. Тут вчили мови, арифметику, історію, музику, літературу, релігію. У великих селах існували школи грамоти (початкові школи). Вчителями тут були дяки. Діти багатих людей навчалися у приватних школах — «пансіонатах».
Перший безплатний заклад для дорослих — «недільну школу» (працювала в неділю і в святкові дні) було засновано 1858 року в Полтаві. Пізніше подібні заклади виникли в Києві, Харкові, Одесі. Для недільних шкіл Тарас Шевченко у 1861 році написав і видав «Буквар».
У 19 столітті існували також спеціальні школи вищого рівня — училища, гімназії, ліцеї, університети, у яких дівчата і хлопці переважно вчилися окремо. Через бідність не всі діти колись могли отримати освіту, багато з них лишалися неписьменними.
У наш час усі діти мають змогу вчитися. Середня освіта в Україні є загальнообов’язковою. Нині працює більш ніж 21 тисяча шкіл, які забезпечують повну загальну освіту. Є багато різних видів сучасних навчальних закладів. Після закінчення неповної середньої школи учні мають змогу продовжувати навчання в загальноосвітній або фаховій школі. Отримавши повну загальну освіту, можна вступати до вищих навчальних закладів.
З’явилися нові типи шкіл: гімназії, ліцеї, школи з поглибленим вивченням окремих предметів, авторські та приватні тощо.
Приклад:
Школо наша, школо,
Пригорни усіх нас,
Приголуб нас, мила,
Як голуб під крила.
(Марійка Підгірянка)
Означення: братська, дяківська, монастирська, початкова та інші.
Загадка: Стоїть вулик придорожній, уночі завжди порожній. (Школа)
Сталий вислів: Школа життя (життєва) — «набутий життєвий досвід, знання».
Сталі словосполучення (школа):
- Вечірня школа — «загальноосвітній заклад, у якому навчання проводиться увечері без відриву від виробництва».
- Загальноосвітня школа — «навчальний заклад І—III рівнів, у якому отримують загальну середню освіту учні 1-11 класів».
- Початкова школа — «1-3 (4) класи».
- Школа-інтернат — «середній навчальний заклад, де діти живуть, виховуються й навчаються». (На фото — Васильківська спеціальна загальноосвітня школа — інтернат І-ІІ ст.)
Відео: Танок дівчаток на святі «Наша щедра осінь»