Пряшівщина — це українська історико-етнографічна область на території Словацької Республіки.
ПРЯШІВЩИНА
«Пряшівщина» — українська етнічна територія, що тягнеться вузькою смугою вздовж південних узбіч Карпат і становить західне продовження Карпатської України. Входить до складу Словаччини. Назва походить від міста Пряшева, яке знаходиться на берегах річки Торчі. Предки українців проживали тут з найдавніших часів. З 11 століття ці землі потрапили у феодальну залежність від Угорщини, з 16-17 століть входили до складу Австрійської, з 1867 року Австро-Угорської імперії.
У 1850 році у Пряшеві була створена культурно-просвітницька організація «Литературное заведение». Вона заснована українським письменником і педагогом Олександром Духновичем. Видала перші українські підручники для початкових шкіл: буквар, граматику, географію, альманахи та українсько-руські календарі. У 1852 році припинила свою діяльність.
Після Першої світової війни Пряшівщина увійшла до складу Чехословацької Республіки. У 1960 році в 10 округах цієї території проживало 150 тисяч українців. Місцями найбільшого скупчення є міста і села Східно-Словацького краю: Гуменне, Бардіїв, Стара Любовня, Кошіце та інші.
Місто Пряшів - центр національно-культурного життя. У ньому проживають понад 2 тисячі українців. Тут працюють українські школи, театри, клуби, друкується українська преса, існує книжкове видавництво. В округах, де мешкають українці, українська мова вважається другою державною мовою. Її викладають у ряді словацьких шкіл, у Пряшівській філії Кошицького університету, в якому працює українське відділення. Курси української мови читаються у Братиславському та Празькому університетах. З 1969 року діє наукове товариство «Союз русинів-українців», яке видає наукові записки. У 1946 році в Пряшеві створено професійний музично-драматичний український театр. 1990 року виникла Спілка українських письменників Словаччини. Набули популярності художні колективи «Карпатянин» та «Верховина» з міста Пряшева, «Думка» з міста Кошіце та інші.
Приклад: На Пряшівщині (назва від м.Пряшева) живуть словаки й українці. (Із довідника)
Означення: мальовнича, українська та інші.