Преса

Преса

Пре́са (ж.р., Р.в. пре́си; Кл.в. пре́со)

  1. Друковані періодичні та (рідше) неперіодичні видання.
  2. (розм.) Журналісти, газетярі.

Синоніми: засоби масової інформації (скорочено ЗМІ), періодика.

Мова преси має бути живою, виразною. (Із підручника)

«Періодичною» називають пресу, яка регулярно виходить щоденно або щотижнево, щомісячно, щоквартально. Сюди належать: «газета» переважно щоденне або щотижневе видання, друковане на великих аркушах паперу, яке містить різноманітні матеріали про поточні події суспільно-політичного, культурного та економічного життя; «журнал» видання у вигляді невеликої книжки; «бюлетень» видання, що подає короткі офіційні повідомлення про події суспільного значення; «дайджест» стислий виклад подій або стислий літературний огляд; «альманах» збірка літературних творів різних авторів-сучасників та інші.

Преса

Періодика на території України з’явилася у 18 столітті у Львові польською та німецькою мовами, в Одесі французькою та російською. 1848 року у Львові вийшла перша газета українською мовою «Зоря Галицька», що видавалася до 1857 року. 319 століття почали виходити газети економічно-культурного характеру, літературні альманахи: «Харьковский еженедельник», «Український альманах», «Русалка Дністрова», «Ластівка», літературно-науковий місячник «Основа» та інші, організаторами й дописувачами яких були відомі громадські діячі, письменники.

Преса

У кінці 19 на початку 20 століття друкувалися журнали «Житє і слово», «Зоря», «Літературно-науковий вісник», «Світло», «Сяйво», «Дзвін» та інші, редакторами й авторами яких стали Іван Франко, Осип Маковей, Володимир Гнатюк, Олена Пчілка, Леся Українка та інші українські письменники.

У роки радянської влади виходили у світ «Правда», «Пролетарий», «Радянське село», «Комсомолець України», «Комуніст України» і багато інших. З’явилася спеціальна періодика: «Наука і суспільство», «Людина і світ», «Новини кіноекрану» тощо.

Зараз в Україні зареєстровано понад 5700 газет і журналів. Більш ніж половина з них знаходяться у приватній власності. Діють 16 інформаційних агентств. 72,4 процента засобів масової інформації становлять газети, 2/3 з яких місцевого розповсюдження. У 2002 році підприємствами зв’язку відправлено населенню 1316 мільйонів газет і журналів.

Преса

Популярною сучасною періодикою є журнали «Жінка», «Клас», «Пізнайко», «Барвінок», «Сучасність», газети «Факти», «Київські відомості», «Дзеркало тижня», «Література Україна», «Урядовий вісник» та інші.

Із поширенням комп’ютерної техніки з’явилися три нові різновиди преси: суто електронні он-лайнові видання, які не мають друкованого варіанта (наприклад, львівська «Газета Про»); повні електронні версії загальнонаціональних друкованих видань (газети «День», «Факты и комментарии»); скорочені варіанти друкованих видань («Вечірній Київ» та інші).

Означення: друкована, періодична, спеціальна, українська та інші.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

fourteen − 1 =