Правоохоро́нні о́ргани (тільки мн.; P.в. — правоохоронних органів)
Державні органи, які уповноважені здійснювати контроль за точним і неухильним додержанням законів.
Правоохоронним органам вдалося розкрити злочин. (Із газети)
Конституцією проголошено, що Україна є соціальною правовою державою. Захист й охорону прав людини, інтересів громадянського суспільства і держави здійснюють суд, прокуратура, органи внутрішніх справ, служба безпеки, податкова міліція, органи юстиції та інші.
«Суд» — це державний орган, який розглядає цивільні, кримінальні та деякі господарські, адміністративні справи. Розгляд справ відбувається відкрито, засідання суду проводять судді та народні засідателі, підсудні мають право на захист. За вироком суду відповідно до закону призначається покарання.
«Конституційний Суд України» — єдиний орган, який вирішує питання про відповідність законів Конституції України.
«Прокурату́ра» — орган, що здійснює нагляд за точним додержанням і застосуванням законів, ходом слідства. У розгляді судових справ беруть участь «прокурори» (працівники прокуратури, які представляють інтереси громадян або держави).
«Арбітра́ж» — державний орган, який вирішує господарські спори між підприємствами, установами та організаціями і громадянами.
«Державна податкова служба України» — єдина централізована система, яка здійснює контроль за сплатою податків і зборів до бюджетів, державних цільових фондів. «Податкова міліція» запобігає злочинам та іншим правопорушенням у сфері оподаткування.
«Служба безпеки України» — державний правоохоронний орган спеціального призначення, який забезпечує державну безпеку України, конституційний лад, територіальну цілісність і державний суверенітет.
Органи внутрішніх справ забезпечують правопорядок всередині держави. Державний орган в Україні, який здійснює охорону громадського порядку, веде боротьбу зі злочинністю, називається «мілі́цією», а його працівники «міліціоне́рами». Міліцію як спеціальний правоохоронний орган в Україні було створено в 1919 році. Відділення міліції зараз працюють у кожному місті, районах, великих селищах.
До правоохоронних належать також митні органи, органи охорони державного кордону, державні інспекції та інші.
Означення: українські та інші.
Сталі словосполучення:
Божий суд — «Божа кара за вчинений гріх».
Верховний суд — «головний орган судової влади в державі».
Громадський суд — «виборний громадський орган».
Страшний суд — «Божий суд, кара за вчинений гріх»; про нестерпну обстановку.
Сталі вислови:
Віддавати (віддати) під суд (до суду); притягати (притягнути) до суду; тягти (потягнути) до суду; кликати (покликати) до суду (на суд) — «порушувати судову справу».
Попасти під суд; ставати (стати) під суд (перед судом); іти (піти) під суд — «притягатися до судової відповідальності».
Судити судом — «розглядати справу в суді».