Прапор — це полотнище одного або кількох кольорів, яке є символом держави, організації тощо; зменшене — прапорець.
Синоніми до слова «прапор»: (уроч.) стяг, знамено; (заст.) корогва, хоругва.
ПРАПОР
Прапори бувають кількох видів: державні, міжнародні, територіальні (певних областей, міст тощо). Є також прапори військових і цивільних організацій, товариств, об'єднань, церковних громад та інші. Найдавніші прапори мали трикутно-клинову, пізніше чотирикутну форму.
Прапор Галицько-Волинського князівства, зокрема, був блакитного кольору із зображенням золотого лева.
Головний стяг у козаків червоно-малиновий із постаттю архангела Михаїла. Свої прапори (жовті, сині, зелені, білі) мали полки, сотні, курені. У морські походи брали біле полотнище із зображенням святого Миколи або червоне із козацькою чайкою.
Жовто-блакитний прапор став державним прапором Української Народної Республіки у 1918 році. За гетьмана Павла Скоропадського змінено порядок кольорів, на блакитно-жовтій основі створено військово-морський прапор і кілька десятків державних службових прапорів. У 1918 році було затверджено державний синьо-жовтий прапор ЗУНР. Державним прапором Української PCP з 1919 року було червоне полотнище із золотою абревіатурою «УСРР» та зображенням серпа і молота. З 1949 року прапор став двоколірним: верхня смуга червона із зображенням серпа, молота, п'ятикутної зірки, а нижня лазурова.
Сучасний державний прапор України, згідно з 20 статтею Конституції України, належить до державних символів. Його було піднято над будинком Верховної Ради України 2 вересня 1991 року. Він становить прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої синього кольору, нижньої жовтого. Вони означають чисте небо (символ миру) і золоте поле (символ достатку). Співвідношення ширини прапора до його довжини 2:3. Цей прапор як державний затверджено Постановою Верховної Ради України про державний прапор від 28 січня 1992 року.
Прапор є офіційною емблемою держави, символом її незалежності.
Приклад:
Щире золото хлібів,
Неба синього розлив.
Сонця золотого щит
В небі синьому блищить.
(Державний український прапор)
Означення: великий, державний, малиновий, синьо-жовтий та інші.
Сталі вислови («прапор»):
- Білий прапор — «знак того, що ворог здається без бою».
- Підняти прапор — «вести боротьбу за що-небудь».
- Під прапором — «в ім'я чогось».