Повстання

Повстання

Повстання – це масовий збройний виступ. Синоніми: бунт, виступ, заколот, (заст.) розрух, (заст.) крамола. Учасник повстання називається «повстанцем».

Приклад: У справжню війну перетворилося повстання кріпаків під керівництвом Устима Кармелюка. (Із підручника)

Означення: велике, визвольне, збройне, народне, селянське та інші.

ПОВСТАННЯ

В історії України відомо багато повстань. Одним з перших, про які маємо свідчення, було київське повстання 1173 року. Міські низи виступили проти князівської адміністрації та лихварів, розгромили їхні двори і домоглися поступок у нових законах.

Упродовж 1490—1492 років у Галичині тривав збройний виступ селян проти шляхти й польського уряду, який очолював ватажок Муха. Бунтарі зазнали поразки у битві з польськими та пруськими військами.

У 1594—1596 роках спалахнуло повстання селян і козаків України та Білорусі проти гніту феодалів. Його очолювали Северин Наливайко, Григорій Лобода і Матвій Шаула. Заколот придушили польські війська, а його керівників стратили.

Особливо велика кількість виступів відбулася в 17-19 століттях. Один з них, очолюваний Богданом Хмельницьким, перетворився у визвольну війну 1648—1654 років.

Масовий рух, що посилився на Київщині, Брацлавщині, Волині, Поділлі у 18 столітті, отримав назву «Гайдамаччина», а його учасники – «гайдамаки». Найбільше народно-визвольне повстання гайдамаків у Правобережній Україні в 1768 році відоме як «Коліївщина». У ньому брало участь близько 300 повстанських загонів під керівництвом Максима Залізняка та Івана Гонти.

У першій половині 19 століття великого розмаху набув виступ селян-кріпаків під проводом Устима Кармелюка, який поширився на Поділля, Київщину і Бесарабію.

У 20-і роки 20 століття на Східній Україні вибухнули повстання, спрямовані проти насильницької колективізації та розкуркулення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

14 − 6 =