Південь — це історико-етнографічний район України між Чорним і Азовським морями та лісостепом на півночі. Синоніми: Причорномор’я, Південна Україна, Причорноморська Україна, Степова Україна. Загалом «Підень» у цьому значенні — це частина материка, країни тощо, розташована в напрямку, протилежному півночі.
Слово «південь» також означає одну із частин світу, протилежну півночі, або те саме, що «полудень». Крім того, «півднем» у значенні «вирій» називають місцевість, край з теплим кліматом.
ПІВДЕНЬ
«Півднем (України)» називають територію нинішніх Запорізької, Херсонської, Миколаївської, Одеської, південних районів Дніпропетровської, Кіровоградської, Донецької, Луганської областей.
В античні часи у Північному Причорномор’ї було створено грецькі колонії. Тут почергово знаходилися володіння Боспорського і Понтійського царств, Римської та Візантійської імперій. У 10 столітті ці землі входили до Київської держави. У кінці 10—12 століттях їх окупували орди печенігів та половців, а згодом татари. У кінці 14 століття литовський князь Вітовт відібрав Південну Україну в Золотої орди й поширив володіння Литви до Чорного моря. У кінці 15 століття хан Менґлі-Гірей зруйнував укріплення Литовської держави й перетворив цю територію на «дике поле». Для боротьби з татарами і турками у кінці 15 століття виникло козацтво, а приблизно у 1552 році була утворена Запорізька Січ. Українці заселяли землі війська Запорозького Низового і так звану Ханську Україну територію між Бугом і Дністром, яка належала Кримському ханству, але у 17-18 століттях мала своє самоуправління.
З кінця 18 століття до 1917 року Південь належав до Російської імперії, мав назву Новоросійського краю. До нього входили три губернії: Херсонська, Катеринославська і Таврійська, належали південна частина Бессарабії та західна частина Донської області. У 1818 році було створено Бессарабську область, яка з 1873 року стала губернією. Російський уряд дозволяв заселяти ці землі українцям.
З кінця 19 століття у Донецькому басейні та Придніпров’ї стала розвиватися промисловість. З’явилося багато заводів і фабрик, почали добувати кам’яне вугілля, залізну та марганцеву руди, виготовляти мінеральні добрива, різні машини, вагони тощо. У наш час успішно використовуються Донбаський вугільний басейн, Дніпровський промисловий район, Криворізький залізорудний басейн, Нікопольський марганцевий басейн.
У 1954 році Кримську АССР було перетворено на Кримську область і передано до складу Української PCP.
Більша частина Південної України — степова рівнина. В Одеській, Миколаївській і Кіровоградській областях вирощують зернові культури, кукурудзу, соняшник, доглядають худобу. Тут виник Південний економічний район, який включає Керченський залізорудний басейн, Нікопольський марганцевий басейн, Каховську та Південноукраїнську ГЕС, родовища газу, лікувальних грязей, морські порти Одеси, Миколаєва, Керчі, Ялти тощо.
На території трьох областей України: Михайлівської цілини у Сумській області, Хомутівського степу в Донецькій області та Кам’яних Могил у Запорізькій області створено Український державний степовий заповідник. Його загальна площа становить 1636,4 гектара. У ньому представлено понад 500 видів рослин, 200 з яких ростуть лише в степу. У 1890 році поблизу села Терпіння Мелітопольського району Запорізької області було знайдено стародавні наскельні малюнки, які є видатною пам’яткою первісного мистецтва.
Переважно в сільській місцевості Південної України збереглися легенди, перекази, пісні про козацькі часи, заробітчанство.
Означення: промисловий, степовий та інші.
Приклади:
- Південь України в середні віки називали «Диким полем». (Із журналу)
- — Тільки той, хто не був на сватанні, той не був п'яний, а то всі лоском лежали аж до другого півдня. (Квітка-Основ'яненко)
Південь, спека не спада.
Розбрехалася череда.
(Іван Нехода)
- На півночі і на сході наша країна має переважно морські кордони, а на заході і на півдні — сухопутні. (Фізична географія)
- Задніпрянські узгір'я легко піднімаються на південь і кінчаються доволі високою горою над самим берегом. (Нечуй-Левицький)
- Учора із півдня ти [море] хвилі котило, сьогодні ж зі сходу — чи звичка чудна? (Павло Тичина)
- На півдні Бессарабії, од бистрого Прута, по лівім боці Дунаю аж ген до моря стояло на чатах військо. (Михайло Коцюбинський)
- На самому крайньому півдні новобугівських полів протікає невеличка річечка. (Михайло Стельмах)
- Спочинок і пробування на півдні зміцнило мене трохи і я тепер далеко бадьоріший. (Михайло Коцюбинський)
- Там, на півдні, квіти над тобою нахилили грона запашні, а у нас, у срібному завої, білий грудень бродить в тумані. (Володимир Сосюра)