Піч — це споруда з цегли або каменю, призначена для опалення приміщення, випікання хліба, варіння страв, напоїв. Зменшене — пічка, пічечка, піченька.
Синоніми до слова «піч»: груба, грубка (кімнатна), коминок (як вогнище), плита (кухонна), кабиця (літня, у дворі чи садку), лежанка (низька, у вигляді тапчана з підогрівом) та інші.
ПІЧ
Піч обов'язково будували у кожній давній українській хаті. Вона займала внутрішній кут хати з одного боку від вхідних дверей і була обернена своїм отвором до вікон.
Печі мали неоднакову форму в різних районах України. Найдавніший вид печі — «курник» («курна», «піч по-чорному»), дим від неї йшов просто в хату. Пізніше почали робити печі з комином, через який дим виходив назовні. Піч обмазували глиною, білили, розмальовували квітами у тих оселях, де жила дівчина.
У давні часи піч символізувала хатнє вогнище і вважалася опікункою дому. Люди були переконані, що оселю тримають три речі — піч, покуть і пікна діжа. У хаті не можна було лаятися, щоб не образити піч. Вважали, що вогонь у печі очищав дім, не дозволяв проникнути у нього «нечистій силі». Коли не було вогню — отвір у печі затуляли заслінкою.
Піч мала й обрядове значення. У деяких місцевостях новонароджену дитину підносили до печі, щоб росла здоровою. Коли дитя несли хрестити, у пелюшку замотували кусочок печини. Біля печі дівчата ворожили. Якщо сватали дівчину, вона повинна була стояти коло печі й колупати її. Переходячи жити до чоловіка в нову хату, жінка брала з собою шматочок цегли з батьківської печі, щоб подружнє життя було щасливим.
На фото: Піч-обігрівальниця на фоні монастиря
Колись гуцули відзначали спеціальне свято печі — так зване «женіння печі».
За давнім звичаєм, гості, що заходили до хати, знімали головні убори, кланялися покутю, образам і печі.
«Піч» — символ материнського начала, непорушності сім’ї, неперервності життя українського народу, рідної хати.
Приклад: Ото їде дідова дочка повз ту піч, що вона обмазала, коли гляне — аж повнісінька піч пирогів. (Укр. нар. казка)
Означення: вариста, велика, добра та інші.
У порівнянні: як у печі — «тепло».
Прислів'я про піч:
- Добрі речі коло печі.
- Сказав би, та піч у хаті.
- Як піч не згуртує, то лихий запанує.
Загадки про піч:
- Бабуся біла, сива, зимою всім мила,
- А як літо наступає, бабусю забувають.
- Бабу гріє не кожух, а веселий теплий дух.
- Завжди їсть, а ніколи сита не буває.
На фото: сучасна піч для барбекю