Перукарня — це спеціально обладнане приміщення, де підстригають, причісують, роблять зачіски жінкам, дітям і чоловікам, а також голять чоловіків. Синоніми: (заст.) голярня, (заст.) цирульня, салон краси.
ПЕРУКАРНЯ
У давні часи спеціальних приміщень для підстригання не було. Волосся заміжніх жінок колись, за традицією, завжди покривалося, тому вони не мали ніяких особливих зачісок. Дівчата носили довгі коси аж до пояса, заплітали їх в одну або дві коси, вплітали кілька кольорових стрічок.
Хлопчиків уперше стригли хрещені батьки, коли дитині виповнювався рік.
Найпоширенішу зачіску хлопців і чоловіків називали «під макітру». На голову насаджували макітру і ножицями обрізували волосся, яке виглядало з-під неї. Такі зачіски носило городове козацтво, шляхта, більша частина селян. їх робили вмілі чоловіки або спеціальні майстри — «цирульники», які працювали в обладнаних приміщеннях — «цирульнях».
Запорізькі козаки мали так званий «оселедець»: голову козака голили, лишали довге пасмо волосся, що звисало на один бік. «Оселедець» був прикметою справжнього козака, що вже брав участь у походах. Молоді козаки носили чуприну.
Перукарні з чоловічими та жіночими залами з’явилися в Україні на початку 20 століття. Жінки перестали покривати волосся, почали робити зачіски. Дівчатам також коси переважно підрізають. У сучасних перукарнях підстригають, фарбують волосся, роблять зачіску, завивку, голять чоловіків. Чоловічі зачіски теж стали різноманітнішими. У салонах працюють майстри — «перукарі».
Приклад: В тому домі перукарня, Там і голять, і стрижуть. (Ігор Муратов)
Означення: велика, дитяча, жіноча, мала, чоловіча та інші.