Пекарня — це невелике підприємство для випікання хліба. Синоніми: хлібопекарня, хлібозавод. У минулому пекарнею також називали приміщення для приготування їжі та кухню.
ПЕКАРНЯ
У давнину хліб і хлібобулочні вироби пекли в домашніх умовах. Ця традиція подекуди зберіглася й нині. При дворах поміщиків споруджували спеціальні приміщення, в яких випікали хліб і здобу. Згодом у містах і селищах виникли невеликі пекарні, де працювали дрібні ремісники — «пекарі». Вони здебільшого виконували роботи вручну, при допомозі підмайстрів. Свіжі вироби продавали в хлібних крамницях — «булочних», розвозили за замовленнями. З часом дрібні пекарні витіснилися хлібозаводами, на яких використовують різноманітні машини. Проте нині знову стають поширеними невеликі «домашні» виробництва.
Для виготовлення хлібобулочних виробів придатне сортове пшеничне і житнє борошно. Жодна сім’я не обходиться без запашного чорного (переважно — житнього) і білого (пшеничного) хліба, булочок, кондитерських виробів (тортів, тістечок), сухарів, які випікають майстри-пекарі. Робота на хлібозаводах і пекарнях дуже відповідальна й важка. Щоб зранку всі мали свіжий хліб, працювати доводиться і вночі.
Українські хлібобулочні вироби славляться своїм смаком, високою якістю. Популярна випічка з добавками: маком, медом, родзинками, висівками, обліпиховим соком тощо.
Приклад:
Наша мама у артілі
Робить на пекарні,
Випікає білі-білі
Паляниці гарні.
(Платон Воронько)
Означення: добра, невелика та інші.
Фото: «Вісті Ковельщини» і «Час Київщини»