Паска — це солодкий здобний високий білий хліб, який випікають до Великодня; зм. — пасочка.
ПАСКА
Паска — це солодкий здобний високий білий хліб циліндричної форми, що за православним звичаєм випікається до Великодня. В Україні відомо до сорока різних видів пасок: подільська, святкова, швидка, південна, родзинкова, козацька, сирна та інші
Паску випікають із найкращого пшеничного борошна. У тісто додають сушений виноград — родзинки. Зверху прикрашають шишками або хрестами з тіста, посипають маком, фарбованим пшоном, мажуть медом, цукровою поливою.
Паски готують здебільшого у четвер, п’ятницю або суботу перед Великоднем. За назвою цього обрядового хліба свято Великдень у народі іноді називають «Паскою». Приклади:
- У широких пробоях тих бійниць тирчали горлаті жерла пушок, з котрих у великі свята, от як на різдво або на паску, стріляли (Панас Мирний)
- Забув, якого року, навесні, напередодні паски, повідь случилась така, якої ніхто, ані дід наш, ні дідова баба не знали (Олександр Довженко)
Тісто печуть не кваплячись, у доброму настрої, щоб було гарним. Люди вірять, що коли паски не вдаються, то це віщує нещастя.
Пасок раніше напікали багато, щоб вистачило родині на три дні свята, а також щоб було чим почастувати гостей. Робили їх великого розміру й зовсім маленького — для дітей та онуків.
Одну паску, найкращу, вибирають, щоб посвятити у церкві разом з крашанками та іншими стравами святкового столу. Несвячений хліб віруючі не повинні їсти. На святковому столі паска завжди займає почесне місце разом з крашанками. Нею починають святковий обід на Великдень. Одну паску тримають на столі цілий тиждень, до проводів, «щоб добре родила пшениця». Потім її відносять на могили померлих родичів.
Означення: висока, добра, пухка та інші.
Приклади:
- Випікання паски — таїнство. (Лариса Солтисюк)
- Ґаздиня вже вчиняє паску. Місить тісто з побожними думками, стараючися гнати від себе всяку злість і нечисть (Гнат Хоткевич)
- З пухкої жовтої середини паски, печеної, видно, на молоці та крашанках, блищав кінчиком золотий ланцюжок (Олесь Гончар)
Сталі словосполучення:
- Жовта паска — «та, яку пекли у четвер, призначалася для вшанування сонця».
- Біла паска — «та, яку пекли у п’ятницю, — для померлих родичів».
- Чорна паска — «та, яку пекли в суботу, — для вшанування землі».