Київ, Купецьке зібрання, на місці сучасної Європейської площі.
Пропонуємо вашій увазі відбірку фотографій пам'ятних місць Києва, що зроблені в 1911 році та в наші дні. Порівняйте, як змінилося головне місто України за сто років.
Пам'ятник Царю-Визволителю імператору Олександру ІІ — пам'ятник російському імператору Олександру ІІ Романову у Києві, що стояв на сучасній Європейській площі, на місці сходів до Хрещатого парку. Встановлений у 1911 році з нагоди 50-ліття скасування кріпосного права, це був найбільший пам'ятник Олександру ІІ в Російській імперії. Відкриття монументу відбувалося в ході державного візиту до Києва імператора Миколи ІІ, що безпосередньо відкрив пам'ятник. Знесений більшовиками у 1920 році.
Європейська площа і вхід до Хрещатого парку
Пам'ятник Богданові Хмельницькому в 1911 році
Пам'ятник — один із символів Києва, пам'ятка мистецтва ХІХ століття. Урочисто відкритий 11 липня 1888 року на Софійській площі у Києві в рамках святкування 900-річчя Хрещення Русі.
Київський міський оперний театр у 1911 році
Сьогодні це – Національна опера України імені Тараса Шевченка, розташована на вулиці Володимирській, 50.
Київський Драматичний театр «Соловцов», заснований у 1898 році, один з перших стаціонарних театрів Києва з постійною театральною трупою. Проіснував 27 років до розформування.
У наші дні в будівлі театру «Соловцов» розташований Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка.
Київська міська дума: будинок, де була розташована міська управа, створений за проектом О.Шіле в 1876 році.
Будинок був зруйнований пожежею 1 листопада 1941 року. Після війни, під час реконструкції Хрещатика, повністю демонтований.
На фото: сучасний Майдан Незалежності у Києві на місці зруйнованого будинку Міської думи
Державний банк у Києві початку 20 століття (1911 рік)
Сучасний Національний банк України в історичній місцевості Липки (Печерський район Києва, вул. Інститутська, 9)
Київський Імператорський Університет Святого Володимира (початок 1910-х років)
Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Головний корпус Київського політехнічного інституту імператора Олександра ІІ (початок 1910-х років)
Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут»
Київський політехнічний інститут імператора Олександра ІІ, листівка 1911 року
Корпус київського «КПІ»
Київська консерваторія була заснована 3 листопада 1913 року на базі музичного училища Київського відділення Російського музичного товариства.
Національна музична академія України імені Петра Чайковського (Хрещатик, Майдан Незалежності)
Київський Володимирський кадетський корпус (заснований 1846 року)
Будівля на Повітрофлотському проспекті Києва, де розміщене Міністерство оборони України.
Царський палац у Києві на початку 20 століття (зведений у 1750–1755 роках за зразком палацу, який проектував Бартоломео Растреллі для Олексія Розумовського).
Маріїнський палац, де проходять урочисті державні події: нагородження, прийоми, саміти, зустрічі на найвищому рівні тощо.
Олександрівська імператорська гімназія (1911 рік) – Перша київська гімназія, заснована 1809 року в Києві на базі Головного народного училища.
Гуманітарний корпус («Жовтий корпус») Київського університету імені Т. Шевченка
Нікольські кріпосні ворота (Вежа №7), головний в'їзд до Нової Печерської кріпості (збудовані у 1846—1850 роках)
Військова комендатура Києва, Арсенальна площа.
Київський міський музей (1911 р.) – будівля 1899 року, архітектор В. Городецький.
Національний художній музей України, головний фасад
Міська публічна бібліотека Києва (початок 1910-х років)
Національна парламентська Бібліотека України
Педагогічний музей цесаревича Олексія, поч. 1910-х років
Київський міський будинок учителя, в якому розміщено педагогічний музей
Літній театр Російського купецького зібрання в Києві у 1911 році
Національна філармонія України. Центральний корпус — Колонний зал ім. М. В. Лисенка, Володимирський узвіз, будинок 2.
Міський критий ринок, 1910-ті роки
Бессарабський ринок в західному кінці Хрещатика в Києві
Миколаївський ланцюговий міст (1911 рік). Перший капітальний міст через Дніпро у Києві, що існував у 1853—1920 роках, споруджений за проектом і під керівництвом британського інженера Чарльза Віньйоля.
9 червня 1920 року Ланцюговий міст був підірваний відступаючими польськими військами, відновити його за старим проектом не вдалося. На фото (березень 2010 року): залишки опор Ланцюгового моста біля моста Метро в Києві.
Вид на Поділ з Володимирського узвозу (1910-ті роки)
Сучасний Річковий вокзал Києва, Поштова площа, фунікулер
Михайлівський узвіз із загальним видом на Поділ (початок 20 ст.)
Київський фунікулер в наші дні
Хрещатик сто років тому
Сучасний Хрещатик, біля Головного поштамту Києва
Братський монастир і Духовна академія на початку 20 століття
Головний храм Київського Братського Богоявленського монастиря був збудований у 1690—1693 роках на місці дерев'яної церкви. Знищений більшовиками у 1935 році. На фото: місце, де розташовувався монастир між теперішніми Контрактовою площею та Волоською вулицею.
Панорама Царської площі в Києві початку 20 століття
Європейська площа, 2012 рік, з рестораном «Панорама»
Святі ворота у 1911 році, головний вхід до Лаври
Головний вхід до Києво-Печерської лаври на вулиці Лаврській
Софіївський кафедральний собор, Київ на початку 20 століття
Собор святої Софії — Премудрості Божої (також Софія Київська або Софійський собор) — християнський собор в центрі Києва, пам'ятка української архітектури та монументального живопису 11—18 століть, одна з небагатьох уцілілих споруд часів Київської Русі. Одна з найголовніших християнських святинь Східної Європи, історичний центр Київської митрополії.
Михайлівський монастир (1911 рік)
Михайлівський Золотоверхий монастир — споруджений у 1108–1113 роках онуком Ярослава Мудрого київським князем Святополком Ізяславичем на базі Михайлівського Золотоверхого собору. Хрестово-купольний шестистовпний храм з трьома нефами та одним позолоченим куполом. На початку XX століття храм — 7-купольний (верхня фотографія). Михайлівський Золотоверхий собор було збудовано з каміння і цегли-плінфи на вапняно-цем'яковому розчині технікою «мішаної кладки» з використанням голосників у пазухах склепінь. Стіни собору прикрашали мозаїки і фрески. Був одним з найбільших монастирів Стародавнього Києва. На території монастиря перебуває Київська православна богословська академія та храм святого апостола і євангелиста Іоана Богослова.
Кафедральний собор Святого апостола Андрія Первозванного сто років тому
Сучасна Андріївська церква — барокова церква Св. Андрія у Києві. Збудована в 1744–1767 роках (за іншими даними 1749–1754) за проектом архітектора Бартоломео Растреллі на Андріївській горі в пам'ять відвідин Києва імператрицею Єлизаветою Петрівною, на місці Хрестовоздвиженської церкви. Крім цієї роботи, в Україні є ще одна споруда авторства Б. Растреллі — Маріїнський палац. Входить до складу Національного заповідника «Софія Київська».
Десятинна церква у 1911 році. У 1928 році Десятинну церкву, як і багато інших пам'ятників культури і мистецтва дорадянського періоду, було знищено радянською владою.
Церква Успіння Пресвятої Богородиці Десятинна (Десятинна церква) — сакральна споруда, зведена у Києві наприкінці X ст., що вважається першою кам'яною церквою Київської Русі. Залишки фундаменту Десятинної церкви разом із містом Володимира є пам'яткою національного значення. Розташовувалася біля міських воріт.
Військовий Микільський собор («Великий Микола») — православний храм у Києві, збудований архітектором Й. Д. Старцевим на кошти гетьмана Івана Мазепи протягом 1690–1696 р.р. поруч з Миколаївським монастирем. Знищений більшовиками у 1934 році.
Миколаївський собор у панорамі забудови (2007 р.)
Собор святого князя Володимира, 1911 рік
Володимирський собор (Патріарший кафедральний собор св. Володимира) — православний собор у Києві, головний храм Української Православної церкви — Київського Патріархату. Збудований у 1862–1882 рр.
Головний храм Покровського жіночого монастиря, початок 20 століття
На фото: сучасний Миколаївський собор.
Свято-Покровський жіночий монастир — гуртожитній жіночий монастир УПЦ МП у Києві, на Кудрявці. Заснований 1889 року великою княгинею Олександрою Петрівною (в чернецтві — Анастасія). Розташовується у глибині кварталу, утвореного вулицями Артема, Миколи Пимоненка, Глибочицькою та Кудрявським узвозом. До його головних воріт веде Бехтеревський провулок.
Костел святого Олександра, Київ, 1911 рік
Церква святого Олександра (лат. Ecclesia Catholica St. Alexandri) — католицький собор в Києві, Україна. Належить Києво-Житомирської дієцезії Римо-Католицької Церкви. Розташований на вулиці Костьольній Шевченкіського району столиці. Збудований 1842 року. Один із двох київських римо-католицьких храмів XIX століття. Виконаний в стилі класицизму, хрестовидний (квадратна) в плані, з високою головною банею та двома баштами, портиком при вході. Найстаріша з католицьких святинь Києва, що збереглися. 2001 року відвіданий папою Іваном Павлом ІІ. Храмове свято — 5 травня. Офіційна назва — Прокафедральний собор святого Олександра. Також називається на польський манер Олександрівським костелом.
Костел святого Миколая, Київ, 1911 рік
Костел святого Миколая — одна з двох римо-Католицьких церков, що побудовані в Києві до 1917 року. Розташована у самому центрі міста на Великій Васильківській вулиці. Церква була сконструйована в 1899—1909 роках і побудована в неоготичному стилі київським архітектором Владиславом Городецьким, за проектом С. В. Валовського. У наш час в костелі служать священики зі Згромадження Місіонерів Облатів Непорочної Марії.
Караїмська кенаса, 1911 рік
Кенаса в Києві — кенаса (молитовний будинок караїмів), що розміщена за адресою вулиця Ярославів Вал, 7; за декілька десятків метрів від Золотих воріт. Кенаса була побудована з ініціативи Соломона Когена та з благословення київського газана Йосипа Султанського протягом 1898—1902 років архітектором Владиславом Городецьким. Будова відрізняється красою і розкішшю обробки в мавританському-арабському стилі.
Лютеранська кірха, Київ, 1911 рік
Лютеранська кірха (церква) Святої Катерини — німецька євангелічна церква у Києві (1857 р.). Побудована на Липках, вул. Лютеранська, 22.
Пам'ятник святому Володимиру в Києві, фото на листівці початку 20 століття
Пам'ятник Володимиру Великому (Пам'ятник князю Володимиру) — найстаріший скульптурний пам'ятник Києва, споруджений у 1853 році. Один із символів міста. Розташований на нижній терасі Володимирської гірки. Архітектурна домінанта Дніпрових круч правобережної частини Києва.
Пам'ятник святої княгині Ольги, Київ, 1911 рік
Пам'ятник княгині Ользі, святому апостолу Андрію Первозваному та просвітителям Кирилу і Мефодію — пам'ятник в Києві, розташований на Михайлівський площі поруч із Михайлівським Золотоверхим собором. Композиція складається з трьох мармурових скульптур на гранітному постаменті: в центрі розташована постать княгині Ольги, ліворуч — апостол Андрій Первозванний, праворуч розташовані просвітителі Кирило і Мефодій. Вперше пам'ятник відкритий 4 вересня 1911 року. Його авторами були скульптори Іван Кавалерідзе, Петро Сниткін та архітектор Валеріан Риков. У 1919 році вандали скинули скульптуру княгині Ольги, а до 1935 року пам'ятник був остаточно демонтований.
Пам'ятник хрещення Русі в Києві, 1911 рік
Пам'ятник Магдебурзькому праву в Києві (Колона Магдебурзького права, перейменований у XIX столітті російською владою на Пам'ятник хрещення Русі; нижній пам'ятник святому Володимиру) — пам'ятник на честь повернення Києву Магдебурзького права. Монумент традиційно вважається найстарішим з існуючих пам'ятників у Києві.
Аскольдова могила в Києві, 1911 рік
Аскольдова могила — одна з найвідоміших історичних місцевостей та урочище у Києві, де колись також містився престижний некрополь, знищений за радянських часів. У наш час — парк, пам'ятка садово-паркового мистецтва. Розташована між Дніпровським узвозом, вулицею Івана Мазепи і Маріїнським парком, охоплюючи частину Дніпровських схилів.
Золоті ворота в Києві, 1911 рік
«Золоті ворота» — головна брама стародавнього Києва, пам'ятка оборонної архітектури Київської Русі, одна із найдавніших датованих споруд Східної Європи, символ Києва. Свою назву одержали за аналогією із Золотими воротами в Константинополі (Царгороді).
Пам'ятник імператору Миколі І в Києві, 1911 рік. Стояв проти Київського університету, в Університетському сквері. Установлений у 1896 році з нагоди 100-річчя з народження Миколи І.
Пам'ятник Миколі І знесений більшовиками у 1920 році. Нині на його місці стоїть відомий пам'ятник Тарасові Шевченку.