Охорона здоров’я

Охорона здоров’я

Охоро́на здоро́в’я (ж.р.; Р.в. охорони здоров’я)

  1. Система медичних заходів, спрямованих на збереження і підвищення рівня здоров’я кожної окремої людини і населення в цілому.
  2. Оберігання від захворювань.
  3. Спеціальна служба, що оберігає стан здоров’я населення.

Стан охорони здоров’я та її місце в житті народів на різних етапах розвитку суспільства неоднакові. (Енциклопедичний довідник)

Синонім: меди́чне обслуго́вування

Охорона здоров’я залежить від рівня розвитку науки та культури. Важливою тут є «медици́на» галузь науки і практики, основне завдання якої пізнати процеси, які відбуваються в організмі людини, щоб зберегти здоров’я, успішно лікувати хвороби.

Медицина досягла високого рівня вже у часи Київської Русі. Першу лікарню влаштувала княгиня Ольга. Відомими лікарями-професіоналами були Іван Скляр, Іоанн Смера, Петро Сіріанин.

У 14 столітті при братствах почали відкриватися шпиталі, утворювалися цехи «циру́льників», які об’єднували лікарів, медичний персонал і ремісників-практикантів. У 15-16 століттях на території України з’явилися перші доктори медицини Георгій Дрогобич, Пилип Ляликовський.

Медиків у 17 столітті готували колегії, а з кінця 18 століття медико-хірургічні школи. Основоположниками різних галузей вітчизняної медицини стали професори Нестор Амбодик-Максимович, Іван Андрієвський та інші.

На початку 19 століття відкрито медичні факультети у Харківському, Київському університетах, перші медичні клініки, військово-фельдшерську школу в Києві, курси медсестер. Найвидатнішими медиками 19 — початку 20 століття були Микола Стражеско, Микола Скліфосовський, Микола Пирогов, Олександр Богомолець та інші.

Охорона здоров’я

У 20-ті роки 20 століття почали працювати перші в Україні санітарно-епідеміологічні станції, медико-санітарні частини, поліклініки при великих підприємствах, установах. У наш час існує велика кількість центральних, обласних, районних, дільничних лікарень, поліклінік, медичних пунктів. За даними 2002 року, в Україні нараховувалося 3,1 тисячі лікарняних закладів, в яких було 465 тисяч лікарняних ліжок, а також 7,4 тисячі амбулаторно-поліклінічних установ. Кількість лікарів усіх спеціальностей становила 224 тисячі чоловік, середнього медичного персоналу 526 тисяч. Працівників охорони здоров’я готують у медичних університетах та училищах Києва, Харкова, Одеси, Львова, Донецька, Дніпропетровська і багатьох інших міст.

Нині працюють понад 40 науково-дослідних інститутів медичного профілю. Здійснюються спеціальні програми охорони здоров’я дітей та підлітків, материнства і дитинства, боротьби з туберкульозом та СНІДом. Готуються державні програми з онкології, стоматології, трансплантації (пересадки органів), медико-соціального забезпечення інвалідів, створення вітчизняних виробництв медичних препаратів і вакцин. Розпочато роботу для впровадження загальнообов’язкового медичного страхування.

Означення: безплатна, страхова, українська та інші.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

five × 3 =