Наука — це система знань про закономірності природи і суспільства та способи впливу на довколишній світ. Також «наукою» називається окрема галузь цих знань. Інші значення поняття «наука»: освіта, навички, знання, набуті людиною в процесі навчання, життєвого досвіду; те, що повчає, дає життєвий досвід; (заст.) навчання.
Синоніми до слова «наука»: знання, навчання.
НАУКА
Поділ наук
Усі науки поділяються на суспільні (гуманітарні), природничі й технічні.
До гуманітарних належать: філософія (наука про найзагальніші закони розвитку природи, суспільства та мислення), економіка, педагогіка (наука про виховання, освіту і навчання), психологія (досліджує особливості психічної діяльності живих істот), мовознавство, літературознавство, фольклористика та інші.
Природничі науки — це математика, механіка (досліджує механічний рух тіл), фізика, хімія та інші.
Технічними вважаються: металургія (вчення про одержання металів), кібернетика (вивчає автоматизовані системи), матеріалознавство (досліджує матеріали, використовувані в певній галузі виробництва), машинознавство (займається описом і теорією механізмів та машин) й інші.
Видатні українські науковці
Видатними українськими філософами були Григорій Сковорода, Феофан Прокопович; великий внесок у розвиток економічних знань зробили Іван Франко, Михайло Туган-Барановський, педагогіки — Олекса Духнович, Христя Алчевська, Степан Васильченко, Антон Макаренко, Василь Сухомлинський, математики — Дмитро Граве, фізики — Микола Крилов, природознавства — Володимир Вернадський, Володимир Липський, медицини — Микола Пирогов, Олександр Богомолець, Микола Амосов та багато інших.
Історія українських наукових установ
Перша наукова установа в Україні — Острозька академія, яка існувала в 1576—1636 роках у місті Острозі. У наш час наукові дослідження координують Національна академія наук України, науково-дослідні інститути, Міністерство освіти і науки України. Науковий комплекс держави включає 1477 підрозділів, у ньому працює понад 650 тисяч чоловік.
Всесвітньо визнаними досягненнями українських учених стали розщеплення ядра атома літію і створення найбільшого в Європі прискорювача елементарних частин у 1930-і роки, автоматичне електрошлакове та електронно-променеве зварювання, розроблення першої в Європі електронно-обчислювальної машини «Мир» — попередниці сучасних персональних комп'ютерів у 1950-і роки, випуск систем управління ракетами та космічними апаратами, і стикування космічних апаратів, ракет-носіїв «Циклон», «Зеніт», «Дніпро» та багато інших. Зараз ведуться комплексні дослідження з проблем енергетики, екології, ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, зміцнення мінерально-сировинної бази, клітинної біології та генної інженерії тощо.
Приклад: Тарасів батько, ще за життя свого, віддав був Тараса до дяка у науку. (Панас Мирний)
Означення: гуманітарна, природнича, суспільна, технічна, українська та інші.
Прислів'я про науку:
- Наука в ліс не веде, а з лісу виводить.
- Науку не носить за плечима.
Сталі вислови зі словом «наука»:
- Дати науку (кому-небудь) — «провчити кого-небудь».
- Для науки; у (на) науку — «для застереження від прикрих помилок».
- Віддати в науку — «посилати, віддавати вчитися куди-небудь, до кого-небудь».