Скільки м’язів у людини та інші найцікавіші факти про м’язи

Скільки м’язів у людини та інші найцікавіші факти про м’язи

200 м'язів включаються в роботу при одному тільки кроці. Серце — най витриваліший м'яз організму — працює постійно. М'язи ростять і тренують, про них написані тонни спортивної літератури. Ми розповімо найцікавіше.

Скільки всього м'язів?

Усього в людському організмі набереться від 640 до 850 м'язів. Під час простої ходьби організм задіє до 200 м'язів. М'язова тканина на 15% щільніша і важча жирової, тому тренована людина може перевершувати у вазі повну, але неспортивну людину такого ж зросту. На м'язи припадає в середньому до 40% маси тіла.

Най-най м'язи

Найміцніший м'яз людини — серцевий (myocardium), найкоротший — стременцевий (stapedius), він напружує барабанну перетинку (membrana tympani) в усі. Довжина його — 1,27 міліметра. Найдовший м'яз людського тіла — великий сідничний (gluteus maximus), що сягає 20 сантиметрів. Найшвидший м'яз нашого організму — м'яз, що здійснює моргання.

З приводу того, який м'яз організму найсильніший, можна зустріти різні думки. Часто кажуть, що найпотужніший м'яз — це язик, але язик складається з декількох м'язів, тому ця точка зору є помилковою. Дуже сильними є жувальні м'язи (musculus masseter — сила їхнього тиску може досягати 100 кілограмів), а також ікри і сідничні м'язи.

Скільки м’язів у людини та інші найцікавіші факти про м’язи

Такі різні м'язи

М'язи людини не однакові. Тому і тренувати їх потрібно по-різному, і час на відновлення різних груп м'язів відрізняється. Найшвидше відновлюються трицепси (триголові м'язи), найповільніше — м'язи спини. Це необхідно враховувати при тренуваннях, відпочинок потрібен м'язам не менше, аніж навантаження, оскільки зростання м'язових волокон відбувається завдяки ефекту суперкомпенсації. Повне ж відновлення м'язів відбувається тільки через 48 годин після інтенсивних навантажень.

Витривалість м'язів

Витривалість — здатність м'яза зберігати працездатність протягом часу. Найвитриваліший м'яз людського організму, як ми вже говорили, — серце. За підрахунками лікарів, «запас міцності» середньостатистичного серця не менше 100 років.

М'язи починають утомлюватися, коли в них закінчується глікоген, також утома пояснюється великою кількістю у м'язах кальцію. Раніше ж уважалося, що головним винуватцем утоми є молочна кислота.

У Колумбійському університеті було проведено дослідження, у якому миші три тижні щодня плавали, а велосипедисти три дні тренувалися. Виявилося, що після фізичних вправ у хімічній структурі ріанодінового рецептора, який відповідає за скорочення м'язів, відбувалися серйозні зміни — з'явився зазор у клітинній оболонці, через який кальцій просочувався до м'язових клітин.

Скільки м’язів у людини та інші найцікавіші факти про м’язи

М'язи і емоції

Відомо, що рух лицьових м'язів прямо пов'язаний із емоціями людини. Ще на початку минулого століття російський учений Іван Сікорський склав класифікацію особових експресій: м'язи навколо очей відповідають за вираз розумових явищ, м'язи навколо рота — за експресію актів волі, а почуття висловлюють усі м'язи обличчя.

У 2011 році вченим удалося відкрити, що міміка людини виникає задовго до її народження. Ще під час внутрішньоутробного періоду дитина вже здатна рухати лицьовими м'язами, посміхатися, здивовано піднімати брови або хмуритися.

Лицьові м'язи становлять 25% від загального числа м'язів, під час посмішки задіяні 17 груп м'язів, під час гніву або плачу — 43. Один із кращих способів збереження гладкої шкіри на обличчі — поцілунки. При них працює від 29 до 34 м'язових груп.

М'язи і гени

Вражаюче, але тренування м'язів упливає не тільки на саму людину, а й на її гени. У них відбуваються модифікації, які в подальшому допомагають м'язовим волокнам бути готовими до нових навантажень.

Для того, щоб це довести або спростувати, вчені з Університету Орхуса набрали фокусну групу з 20 добровольців і провели з ними 20-хвилинне аеробне навантаження на велотренажері.

Після дослідження у випробовуваних була взята біопсія квадрицепсів (чотириголових м'язів), щоб подивитися, як змінилися в їхніх клітинах гени. Виявилося, що фізичне навантаження активізує гени, що відносяться до м'язів. Це пояснюється тим, що клітини зберігають ДНК за допомогою метилових груп. Якщо їх видалити, інформація гена перетворюється на ензими і протеїни, які необхідні для спалювання калорій, набору м'язової маси і споживання кисню. Після проведеного експерименту в усіх учасників дослідження кількість метилових груп скоротилося — тобто м'язи адаптувалися до підвищення метаболізму.

Скільки м’язів у людини та інші найцікавіші факти про м’язи

М'язи і телепатія

Проста людина не в силах установити контроль за всіма м'язами організму, тому несвідомі м'язові скорочення можуть служити для знаючих людей індикатором прихованих думок або задуманих дій. Психологи високого рівня і «телепати» можуть користуватися знаннями про ці процеси.

Вольф Мессінг, один із найвідоміших телепатів пояснював свої феноменальні здібності не магією, а досконалим знанням роботи м'язів людини. Він говорив: «Це не читання думок, а, якщо так можна висловитися, «читання мускулів»... Коли людина напружено думає про що-небудь, клітини головного мозку передають імпульси всім м'язам організму».

Довий долонний м'яз

Тільки в одного з шести чоловік на землі збереглися на обох руках довгі долоні м'язи. У деяких вони є тільки на одній з рук. Ці м'язові волокна відповідають у тварин за випуск кігтів. Людині, зрозуміло, така функція не потрібна. Довгі долонні м'язи, таким чином, є рудиментом, використовуваним хірургами в разі необхідності як матеріал при трансплантації м'язів.

Скільки м’язів у людини та інші найцікавіші факти про м’язи

М'язи і шоколад

Як не дивно, одним із найкорисніших продуктів для серця і для м'язів у цілому є гіркий шоколад. Дослідження, проведені в Університеті Вейна в Детройті, виявили вплив речовини епікатехіну, що міститься в гіркому шоколаді, на зростання мітохондрій у м'язових клітинах.

Учені Аквільського університету також проводили дослідження, в ході якого давали піддослідним по сто грамів шоколаду протягом 15 днів і заміряли їхній кров'яний тиск. У ході експерименту в людей нормалізувався тиск, покращився кровообіг. Відповідно, помірне споживання гіркого шоколаду можна розглядати як профілактику хвороб серця і атеросклерозу.

Утрата м'язів

М'язи не вічні. Після 40 років вони починають активно спалюватися, на рік людина починає втрачати від 2 до 3 відсотків м'язової тканини, після 60 років — до 5%. Тому тренування в зрілому віці не менш важливі, ніж у молодості.

Адаптований переклад статті «10 цікавих фактів про м'язи»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

fourteen − 10 =