Музей (зм. — музейчик) — культурно-освітній та науково-дослідний заклад, що зберігає, вивчає і виставляє для огляду цінні предмети матеріальної і духовної культури народу. У переносному сенсі музей — це зібрання яких-небудь речей.
МУЗЕЙ
Музеї на території України почали працювати з 19 століття. Першими були Миколаївський, Одеський, Феодосійський, Київський, Острозький музеї старожитностей (старих речей). Пізніше з’явилися музеї у Львові, Чернігові, Полтаві, Севастополі, Кам’янці-Подільському. Перший міський музей старожитностей був заснований в Одесі 1825 року.
Художні музеї, в яких зберігаються картини, мистецькі вироби, відкрито у Харкові, Одесі, Києві, Феодосії. Перший художній музей з’явився 1873 року у Львові. Музей творів одного художника — Івана Айвазовського було створено самим митцем у Феодосії 1880 року.
У 20 столітті майже в кожному обласному центрі існують краєзнавчі музеї, в яких зібрано «експонати» (речі), що розповідають про історію, природу, культуру краю. У Києві, Одесі, Львові відкрито спеціальні зоологічні, ботанічні музеї, в які представляють зразки тварин та рослин краю.
«Музеї-заповідники» складаються не лише з пам’ятної будівлі, а й з прилеглої території. Одним з найвідоміших є Канівський музей-заповідник, де похований Тарас Шевченко.
Працюють меморіальні музеї, присвячені пам’яті видатних письменників, учених, композиторів, художників тощо. Вони створені на базі садиб, будинків, квартир, у яких колись жили або перебували видатні особи. Це — будинок-музей художника Тараса Шевченка у Києві, письменника Михайла Коцюбинського у Чернігові, педагога Василя Сухомлинського у селі Павлиші, поетеси Лесі Українки — в селі Колодяжному та інші.
На фото: виставкова зала в музеї Прадо в Іспанії. На верхній світлині: меморіальний музей-садиба В'ячеслава Липинського, село Затурці на Волині
Великої популярності набули музеї народної архітектури і побуту, в яких відтворені старі будівлі, виставлено знаряддя праці, посуд колишніх українських містечок і сіл — у Києві, Переяславі-Хмельницькому, Львові та Ужгороді. Найбільшим є музей під відкритим небом у Києві, створений 1976 році на площі 150 гектарів.
В Україні працює понад 180 музеїв. Існують незвичайні музейні «установи»: музей в катакомбах у селі Нерубайське біля Одеси, музей лісу в закарпатському селищі Усть-Чорна, музей однієї книги «Русалка Дністрова» та музей підков у Львові, музей ароматичних речовин у Сімферополі, музей бджільництва на Полтавщині та цукру на Вінниччині, музей дзвонів у Луцьку та інші.
Приклад: Музей Шевченка став однією з найдорожчих культурних пам’яток для нашого народу. (Із газети)
Означення: ботанічний, етнографічний, зоологічний, історичний, краєзнавчий, меморіальний, художній та інші.
Сталий вислів:
Музейна рідкість — про щось старовинне, дуже цінне.