Ліжко — меблі, призначені для лежання, у вигляді рами на ніжках з двома спинками, на яку кладуть матрац і постіль; зм. — ліжечко.
Синоніми до слова «ліжко»: лежак, тапчан.
ЛІЖКО
Ліжка колись виготовляли майстри — «столяри» або самі господарі з ясена, сосни, дуба. Бильця робили високі, суцільні чи з прорізами. На них вирізьблювали стилізовані зображення-обереги, вішали занавіски. На раму клали матрац із сіна, рядно, зверху — домоткану ковдру-ліжник, взимку — перину з пуху. Подушки набивали пір'ям або запашними травами, наволочки вишивали. Цей звичай зберігся донині. Інколи високі подушки лежать на ліжку спеціально для прикраси. Біля ліжка вішають килим, рядно.
На ліжку раніше спали переважно найстарші члени родини, а також хворі, жінки, що народили маленьких дітей. Інших клали на піч, лежанку, лаву, під (збитий із дощок широкий настіл). Ліжко, як правило, розміщували біля глухої стіни (без вікон і дверей).
Коли помирала людина, її спочатку клали у ліжко, давали в руки свічку, а вже через кілька годин — на покуті, пізніше перекладали у труну.
У сучасному побуті поширені дерев'яні, металеві, пластмасові ліжка, а також розкладні ліжка-дивани. Ліжко не повинно бути занадто м'яким, прогинатися, щоб не викривлявся хребет. Для кращого сну можна класти під голову невеликі подушечки з м'яти, чебрецю.
Приклад: Маленька дівчинка на ліжку в рожевих снах щасливо спить. Блакитний промінь впав на ніжку і, тихо сяючи, тремтить. (Олександр Олесь)
Означення: гарне, дерев'яне, зручне, металеве, пластмасове та інші.
Прислів'я про ліжко:
- По своєму ліжку простягай ніжку.
- Як хто собі ліжко постелить, так і вигріється.
Загадка про ліжко: Не звір, а з ногами, не птиця, а з пір'ям, не людина, а в одязі.
Стале словосполучення: лікарняне ліжко — «місце для хворого в лікарні».
Сталі вислови зі словом «ліжко»:
- Вставати (підводитися) з ліжка — «видужувати».
- Класти (покласти) в ліжко; тримати в ліжку — «створювати постільний режим під час хвороби».
- Лежати в ліжку — «бути хворим».