7 легендарних скарбів України, не знайдених до нашого часу

7 легендарних скарбів України, не знайдених до нашого часу

Покопавшись достеменно в підручниках історії України, можна знайти безліч цікавих і незвичайних фактів з життя окремих видатних особистостей.

Мало хто говорить про те, що Сагайдачний і Хмельницький були одними з найбагатших людей свого часу. Мало хто знає, що сам шведський король позичав грошей у Івана Мазепи! І що якщо повернути зараз гроші гетьмана Павла Полуботка з англійського банку громадянам України, то на кожного жителя припало б ні багато, ні мало — аж по цілих 38 кг золота!

Де ж вони, ці легендарні скарби?

1. Скарби гетьмана Павла Полуботка

Перше місце посідають воістину легендарні скарби з історії України. Те, що ці скарби — не міф, а реальність, уже давно доведено. Прийшовши до влади, новий гетьман затіяв небезпечну й хитру гру з царем за політичні свободи. Дізнавший про це цар наказав схопити Полуботка та кинути до казематів Трубецького бастіону. Як би там не було, але гетьман, так нічого і не розповівши, помер від отриманих ран у стінах в’язниці.

Але коли влада прийшла конфісковувати його майно – вони не знайшли жодної цінної речі! Документи свідчать, що, вгадавши свою долю, Гетьман переправив велику частину своїх багатств в Англію, де не просто їх заховав, а розмістив під відсотки в одному з банків. Усе ж ще декілька частин від скарбів залишилися в Україні. Деякі вчені вважають, що вони й досі заховані десь в околицях Глухова, колишньої резиденції Полуботка.

Про ці скарби багато говорили. Вони часто ставали предметом спору навіть дипломатів. Ще б пак! Адже при підрахунку самих скарбів та відсотків, що набігли, виходить величезне багатство — цілих 38 кг золота на кожного жителя нашої країни!

На жаль, з політичних мотивів Радянська влада в липні 1986 року заявила, що не має жодних претензій до англійської сторони і не претендує ані на копійку гетьманського скарбу.

2. Скарби гетьмана Петра Сагайдачного

Без перебільшення Сагайдачний – один з найвідоміших гетьманів України. Удача завжди ходила поруч з ним. Практично всі його походи закінчувалися успіхом. Як показала історія, він був ще й одним з найбагатших людей того часу.

Уже перший морський похід Сагайдачного в 1606 році зробив його багатим. Одних тільки грошей було зібрано близько 180 тисяч злотих, не кажучи вже про незліченну кількість тюків товарів, вивезених від турків. Навіть передмістя Стамбула були захоплені і розорені військами гетьмана. Десятки тисяч невільників з України звільняв він ц кожному зі своїх походів. І з кожного повертався героєм, привозячи з собою тонни різного краму і, звичайно ж, купи золота.

Життя Сагайдачного було сповнене несподіванок долі, але все ж уважають, що незліченні багатства залишилися після його смерті. На жаль, документальних джерел про те, кому дісталися скарби Сагайдачного після його смерті, не виявлено. Це так і залишається таємницею за сімома замками.

3. Бібліотека Ярослава Мудрого

Усе більше і більше розбіжностей виникає з приводу цієї легендарної споруди. Усе ж безліч джерел хоч і побічно, але говорить про те, що бібліотека-таки була і просто безслідно зникнути вона теж не могла. У чому ж загадка Ярослава Мудрого?

За одними джерелами, бібліотека налічувала «незчисленну кількість» книг. Говорять, і сам князь Ярослав любив читати. До того ж практично всі подарунки тих часів, крім усього іншого, включали розкішні рукописні книги зі всієї Європи. Факт того, що бібліотека згоріла під час татаро-монгольської навали, теж не підтверджений.

Ураховуючи, що бібліотечною справою споконвіку займалися ченці, то і шукати літописи потрібно серед ченців. Прихильники однієї з версій практично впевнені, що книги досі таяться в підземеллях Межигірського монастиря під суворою обітницею мовчання. До того ж, ураховуючи особливу сприятливу атмосферу київських печер, можна тільки здогадуватися, в якому відмінному стані дійшли книги до наших часів.

7 легендарних скарбів України, не знайдених до нашого часу

4. Клейноди Данила Галицького

Скіпетр, держава і корона ставали неодноразово об’єктами обговорення західних ЗМІ. Й правда, вони ж бо мають особливу цінність.

Що говорити: адже сама тільки корона – це єдиний у світовій історії знак верховної влади, отриманий православним князем від римського католицького престолу Святого Петра. Але ніяких припущень щодо сучасного існування клейнодів так і не виявилося.

5. Скарби гетьмана Богдана Хмельницького

Ореолом таємничості покрита ця особистість в українській історії. Багато чого досі оповите загадками в біографії Богдана Хмельницького. Хто він насправді? Якими були його справжні цілі?

Доля сприяла Хмельницькому на всьому життєвому шляху. Тисячі талерів, припасів і товарів звозили з різних міст для гетьманської резиденції. Величезні цінності з численних шляхетських маєтків і замків прямували до Києва, Чигирина і Суботова, де знаходилася садиба гетьмана.

Цікава історія сталася з його дружиною Мотроною. Колишня дружина підстарости Чаплинського схоже і далі підтримувала контакти з колишнім чоловіком. Так, у 1651 році було перехоплено листа, в якому Данило Чаплинський радив закопати Мотроні всі гетьманські скарби, а самого Хмельницького отруїти. Як би там не було, але частину скарбів вона все ж приховала. Успішно вивідавши, де Мотрона сховала скарби чоловіка, її та кількох поплічників поспіхом стратили. Але багато хто вважає, що хитра жінка залишила про запас для себе кілька діжок золота, сподіваючись на милість Хмельницького.

Багато істориків сходяться на думці про те, що скарби Хмельницького сховані в підземеллях Чигиринської фортеці. Ураховуючи той факт, що в 1678 році вона була підірвана (тобто всього через 20 років після смерті гетьмана), залишається надія, що шукачі скарбів не встигли дістатися до головної скарбниці великого Гетьмана.

6. Мільйони Фальц-Фейна

Його називають овечим королем. Його методи ведення господарства вилилися в усьому відомі Олешківські піски на півдні України (це найбільша пустеля на території Європи). Чого тільки варта його колишня садиба – зараз це заповідник «Асканія Нова». Його спадкоємці – відомі люди у верхах уряду Ліхтенштейну.

Ким же насправді був Фальц-Фейн? Залишається тільки здогадуватися, скільки грошей зберігалося в маєтку легендарної родини. Історія говорить тільки про те, що скарби, які ще за тиждень до революції 1917 року зберігалися в підвалах, таємниче зникли з приходом отаманів. Що це: ретельний задум чи прогалини в історії?

7. Скарби Івана Мазепи

Останнім у списку, але одним з найбільш неоднозначних легендарних скарбів України, виступає фігура гетьмана Івана Мазепи. Москва досі вважає його зрадником, українці називають героєм, а в Швеції і зараз святкуються річниці Мазепи. Позаяк, Мазепа залишився в історії України і всієї Східної Європи легендарною особистістю. До того — казково багатою.

Його добре знали і в палаці російського імператора, і в палатах шведського короля, він відмінно себе зарекомендував і в Польщі, і в Молдові. Мазепу завжди багато і з багатьма пов’язувало. Але ніколи не можна було точно сказати, про що думає гетьман у цей момент.

Усього за своє життя Мазепа отримав не один орден і заслуги, але, що примітно, жодного з них так і не було виявлено. Реальна вартість цих речей зараз може оцінюється в сотні тисяч доларів кожна.

Де вони ховаються? Тільки українських резиденцій Мазепи було аж чотири. Кажуть, лише в одному Батурині в гетьмана зберігалися незліченні скарби. Над тим, де вони зараз, ламають голову не тільки історики, а й сотні шукачів скарбів.

Епоха української золотої лихоманки кінця XIX – початку XX століття хоч і закінчилася, але залишила свій слід в серцях небайдужих до загадок і пригод.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

11 + 20 =