Кордон — це межа, що розділяє території держав. Синоніми до слова «кордон» (розм.) рубіж, границя.
КОРДОН
Кожна держава має свої історично визначені та затверджені законом кордони. Територія держави в межах чинного кордону є цілісною і недоторканною. Загальна довжина кордонів України — 7590 кілометрів, з них сухопутних — 5631 кілометр, морських — 1959 кілометрів. На суходолі Україна межує з Росією (2063 кілометри), Білоруссю (975 кілометрів), Польщею (542,5 кілометра), Словаччиною (98,5 кілометра), Угорщиною (135,1 кілометра), Румунією (608,6 кілометра), і Молдовою (1194 кілометри). Прикордонні війська є державним правоохоронним органом, який забезпечує недоторканність державного кордону України на суходолі, морі, річках, озерах та інших водоймах.
Для переходу через кордон встановлені спеціальні пункти, де перевіряють документи і багаж. Існує установа, яка контролює провезення товарів через кордон, — «митниця». За цінні речі, що перевозяться, сплачують спеціальний податок — «мито». Митні органи України становлять систему органів управління митною справою.
Кордони України в різні часи змінювалися і не повністю збігаються з межами етнічних регіонів. Українсько-словацька етнічна межа проходить у рамках Словаччини (автохтонна етнічна територія — Пряшівщина). Межі українсько-польських кордонів переглядалися багато разів. До нинішньої Польщі увійшли споконвічні українські землі — частина Лемківщини, Надсяння, Холмщини й Підляшшя. До Білорусі належать українські етнічні території — Берестейщина, Пінщина. У складі Російської Федерації знаходяться Курщина, Воронежщина, Кубань, Донщина та інші, де здавна проживали українці.
Приклад: Південні кордони України омиваються Азовським і Чорним морями. (Із журналу)
Означення: державний, західний, північний, та інші.
Сталі словосполучення:
- За кордон — «до чужоземної держави».
- За кордоном — «у якій-небудь чужоземній державі».
- З-за кордону — «з чужоземної держави».