Хутір — це відокремлене селянське господарство разом із садибою. Також «хутором» називається невелике селище, яке виникло внаслідок переселення людей із сіл. Зменшене: хутірець, хуторець.
Застарілі синоніми (хутір): виселок (невелике селище, яке виникло в результаті переселення), присілок, фільварок, зимівник.
ХУТІР
У багатьох районах України господарі часто жили відокремлено на зручних земельних ділянках, що розташовувалися на великій відстані одна від одної.
Спеціальні хутори — «зимівники» виникли в часи Козаччини. Так називали господарства в запорозьких, чорноморських і частини донських козаків, де вони перебували, коли не брали участі у військових діях. Перші зимівники з’явилися в 16 столітті. Спочатку їх використовували для утримання худоби взимку. Згодом вони перетворилися на великі господарства, які засновували 3-4 сім’ї запорожців. Тут займалися скотарством, землеробством, бджільництвом. Головне завдання було забезпечити січових козаків продуктами.
У феодальній Польщі, Литві, Білорусі та Україні окремі садиби, комплекс земельних угідь, на яких власник вів своє господарство, називалися «фільварками».
Після аграрної реформи, запровадженої в 1906 році міністром Столипіним, селяни на українських землях, що входили до складу царської Росії, переселялися на хутори. Тоді з’явилося багато невеликих селищ, які складалися з кількох садиб. У 1906—1912 роках в Україні вийшли з сіл на хутори 226,5 тисячі господарств.
Хутори виникали також, коли люди спеціально переміщалися з сіл на свою земельну ділянку. Такі поселення з’являлися і на місці тимчасових мешкань сезонних робітників. Вони переважно складалися з небагатьох будівель і мали свої власні назви. У наш час хуторів лишилося дуже мало.
Приклад:
Я згадую мій рідний тихий хутір,
Високий ліс, глибокії яри.
(Борис Грінченко)
Означення: зелений, малий, старий, тихий та інші.
У порівнянні: як на хуторі — «далеко від людей».
Сталі вислови (хутір):
- Виселитися на хутір — «оселятися на відокремленій земельній ділянці».
- Сидіти (жити) хутором — «жити на відокремленій ділянці».
На фото: сучасний еко-курорт «Хутір Тихий» (Буковинські Карпати)