Храм — це будівля, де відбуваються богослужіння, релігійні обряди. Також назву «храм» носить релігійне свято на честь якогось святого або якоїсь релігійної події.
Синоніми: церква; свято, (заст.) празник.
ХРАМ
«Храм» — споруда на честь якогось святого або релігійної події. Перший храм, як написано в Біблії, створив пророк Мойсей за наказом Бога в Єрусалимі.
У різних релігіях та їхніх напрямках храми називаються неоднаково: «костьол» («костел») — у римо-католиків, «кірха» — у протестантів, прихильників учення німецького священика Мартіна Лютера, «дім молитви» — в євангелістів, «синагога» — в юдеїв (євреїв) та інші.
Храм Вогню
Словом «храм» позначають також релігійне свято у певній місцевості. Це день вшанування святого, на честь якого названо церкву або день її освячення. Здавна в Україні кожне село мало свій «іменний празник». До свята готувалися всі жителі. Зранку до полудня в церкві відправляли урочисті служби — «літургії». Потім на церковному подвір’ї влаштовували спільний обід. Найповажніші в селі люди — «братчики» закуповували мед, розводили його водою і варили спеціальний напій — «ситу». Виручені від продажу гроші використовували на громадські потреби. На храмове свято приїздили родичі, знайомі із сусідніх сіл. Люди співали пісень, слухали музику, інколи танцювали. Обов’язково пригощали убогих, жебраків. Зараз звичай «справляти храм» зберігся переважно в сільській місцевості.
Білий храм
Приклад:
Збагачений війною,
Вельможний пан гетьман
Задумав при спокою
Поставить богу храм.
(Іван Франко)
Означення: величний, гарний, новий, пишний, старий та інші.
Стале словосполучення (храм):
Храмове свято; храмовий день (празник) — «свято на честь якогось святого».
Сталі вислови (храм):
- Храм мистецтва — «місце служіння мистецтву» (про театр, музей і т. ін.)
- Храм науки — «місце служіння науці» (про інститут, університет і т. ін.)
На світлинах: (угорі) жінка в Мироносицькому храмі Харкова; вигаданий Храм Вогню в комп'ютерній грі Dark Souls III; статуї перед «ажурним» Білим храмом у Таїланді (Ват Ронг Кхун).