Холмщина — це український історико-етнографічний регіон, розташований на схід від річки Вепр до ріки Буг, який межує з Волинню, на півдні з Сокальщиною, на заході з Люблінщиною, на півночі з Підляшшям.
Синонім: Забужжя.
ХОЛМЩИНА
«Холмщина» — це невелика українська етнічна територія, яка з 1919 року знаходиться у складі Польщі. Її назва походить від міста Холм (тепер Хелм), заснованого у 30-х роках 13 століття князем Данилом Галицьким. У 1230—1260 роках Холм був столицею Галицько-Волинського князівства. З 1387 до 1795 років цей регіон увійшов до Польщі. З 15 століття тут існувала Холмська земля, яка належала до Руського воєводства Речі Посполитої.
У вересні 1917 року в Києві відбувся з’їзд біженців Холмської губернії, який прийняв ухвалу долучитися до Української Народної Республіки. З 1918 року Холмщина стала частиною УНР. У 1919—1939 роках вона належала до Польщі. У листопаді 1919 року з приходом до влади Юзефа Пілсудського почався натиск поляків на Холмщину й Підляшшя. Кордон між Польщею та Україною дістав назву «лінія Керзона», тому українські етнічні території в Польщі інколи називають «Закерзоння».
Під час Другої світової війни Холмщина зазнала великих руйнувань з боку німецьких окупантів та польських шовіністів. За угодою між урядом України і Польським комітетом національного визволення у 1944 році більшість українців (близько 180 тисяч чоловік), які жили на Холмщині, переселилися на територію України. З серпня 1945 року Холмщина остаточно віднесена до Польщі.
У кінці 50-х років 20 століття на Холмщині створено мережу українських гуртків. З 1990 року відновлено гурток Українського суспільно-культурного товариства (УСКТ) у місті Холм. З ініціативи холмського поета Тадея Карабовича виник музей матеріальної культури Холмщини й Підляшшя. У 1989 році відновлено Люблінсько-Холмську православну єпархію.
Історію та культуру Холмщини досліджували Мирон Кордуба, Володимир Січинський, Євген Храпливий, Євген Пастернак, Іван Крип’якевич та інші. Одним із найбільш відомих холмщаків був Михайло Грушевський.
Приклад:
Моя Холмщина
Богородиця з Гірки до якої іду
В молитві...
(Тадей Карабович)
Означення: рідна, наша та інші.
На світлині: православна церква на Холмщині (джерело фотографії)