Греки в історії України

Греки в історії України

У середині I тисячоліття до нашої ери греки заснували в Північному Причорномор'ї колонії Ольвія, Пантікапей, Мірмекій, Херсонес та інші. У IV столітті ці міста (крім Херсонеса і Пантікапея) були винищені племенами гунів.

За часів Київської Русі слов'яни активно торгували з греками. Київські князі часом здійснювали військові походи на територію Греції, яка входила до Візантійської імперії. Відомо, що в 907 році князь Олег вирушив із військом на Царгород, здолав греків і прибив до головних воріт міста свій щит.

З Візантії прийшла на Русь християнська віра. Першим у князівській династії 860 року хрестився Аскольд, другою — в 957 році княгиня Ольга. У 988 році її онук князь Володимир здійснив хрещення Київської Русі. Його дружиною була грецька царівна Анна. З грецької мови на старослов'янську перекладали богослужебні книги. На основі грецького алфавіту Кирило і Мефодій створили слов'янську графіку — «кирилицю».

Греки в історії України

У XVI-XVII століттях грецькі купці проживали у Львові, Кам'янці-Подільському, Ніжині та інших містах. В Україні працювали відомі грецькі вчені Кипріян, Йосип-Чернець. На державній службі перебували Асматі, посол гетьмана Дорошенка в Царгороді — Данило Грек.

У другій половині XVIII століття царський уряд переселив греків на північне узбережжя Азовського моря. Вони заснували місто Маріуполь та ще 20 селищ. Греки були першими жителями Катеринослава (нині місто Дніпро), торгували в Маріуполі, Миколаєві, в Криму.

У 20-х роках XX століття в Україні жило 124 тисячі греків. За переписом 1989 року, греків було 98 тисяч 594 осіби. Переважна більшість живе у Приазов'ї, Запорізької області, Криму. Зараз створена Федерація грецьких товариств в Україні, працюють національно-освітні установи. Діє Одеська філія Грецького фонду культури, бібліотека, музей.

На фото: колони в Херсонесі; учасники форуму грецької молоді України «Наше серце б'ється в такт з Еллінізмом» (26-27 травня 2012 р. на базі пансіонату «Азов» у с. Урзуф).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

twelve + three =