Гармата (зброя)

Гармата (зброя)

Гармата – це артилерійська довгоствольна вогнепальна зброя. Зменшено: гарматка.

ГАРМАТА

Перші гармати у наших предків з’явилися в часи князя Ігоря понад тисячу років тому. Вони призначалися здебільшого для руйнування оборонних споруд.

Гармати також використовували козаки у своїх походах. Тоді це була дуже дорога зброя: одна гармата коштувала стільки, скільки стадо з 442 корів. Тому їх зберігали на Січі у військовій скарбниці поряд із коштовностями.

Виготовляли гармати переважно середнього розміру, щоб їх було легко переміщати. Спочатку цю зброю переносили на руках, перевозили на возах, потім до гармат приробили коліщата, і їх уже тягнули коні. Козак, який стріляв з гармати, доглядав за нею, називався «гармашем», «пушкарем». Так іменували й майстра, що виготовляв гармати.

Гармата (зброя)

Пізніше військового, який обслуговував гармату, стали називати «гарматником». Змінився вигляд гармат. Із них стріляли не «ядрами» (кам’яними або металевими кулями ударної дії), як у козацькі часи, а «снарядами» (одним із видів боєприпасів). За допомогою гармат знищували бойову техніку, оборонні споруди. У наш час є багато видів гармат: наземні, протитанкові, авіаційні, корабельні та інші.

Приклад: Гармати Запорізького Війська були переважно середнього та малого калібру. (Як козаки воювали)

Означення: авіаційна, велика, добра, козацька, мала, протитанкова та інші.

Гармата (зброя)

Стале словосполучення:

Гарматне м'ясо — «люди, яких силоміць відправляють на війну».

Сталі вислови (гармата):

  • Стріляти з гармат по горобцях — «витрачати багато сил і коштів з малим результатом».
  • Хоч з гармати стріляй — про дуже міцний сон.
  • На гарматний постріл — «на відстань гарматного пострілу».

На світлинах: козацька гармата на території музейного комплексу міста Батурин; дерев'яний винний міні-бар у вигляді старовинної гарматі (сувенір фірми MadeHeart); сучасна гармата – індійська самохідна гаубиця Т5-52 компанії Denel Land, модернізована французька гармата Caesar.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 + fourteen =