Євреї (народ)

Євреї (народ)

Євреї – це загальна назва народностей, які живуть у різних країнах і об’єднані спільністю походження від давньоєврейського народу, що населяв Палестину до перших століть нашої ери. Синоніми: ізраїльтяни, іудеї, юдеї, (заст.) жиди.

Євреї становлять найдавнішу меншість в Україні. Вперше вони прибули до Криму та східного Причорномор’я ще в дохристиянську добу. В 7-10 століттях багато євреїв проживало в Хозарській державі, де вища влада прийняла їхню релігію — «іудаїзм». Після розгрому держави ізраїльтяни розселилися по Криму та Київській Русі. У Києві був окремий район «Жидове» і Жидівські ворота, що вели до нього. Жителі переважно займалися торгівлею.

У 14-16 століттях на західноукраїнських землях, що перебували у складі Литви, виникли численні єврейські громади в містах Луцьк, Брест, Львів та інших. Вони мали свої суди, проводили щорічні «сойми»(збори), заробляли на життя торгівлею, орендою і збиранням податків.

У 17 столітті багато євреїв було винищено під час селянсько-козацьких повстань та українсько-польської війни (приблизно 100-180 тисяч).

Упродовж 18-19 століть іудеї продовжували займатися торгівлею, дрібними промислами і ремеслами, лихварством (позикою грошей під проценти). У кінці 19— на початку 20 століть серед них з’явилося чимало багатих купців, фабрикантів. У цей період відбулося кілька єврейських погромів у Житомирі, Ніжині, на Київщині та Волині, що забрали життя багатьох людей.

На початку 20 століття в Україні діяли політичні організації (сіоністи, «Бунд» та інші), представники яких увійшли до Центральної Ради. Було відкрито школи, кафедру єврейської мови та літератури в Кам’янець-Подільському університеті.

У 1917—1920 роках знову відбулись єврейські погроми, організовані денікінцями й окремими отаманами. Загинуло від 35 до 50 тисяч чоловік.

Під час Другої світової війни євреї зазнали великих втрат. Фашисти організували масове нищення людей. Тільки в Києві страчено близько 70 тисяч чоловік. Багато людей вивезено до концентраційних таборів у Польщі та Німеччині.

Після війни єврейське населення піддавалося етнічній асиміляції (розчиненню серед інших етносів). За даними перепису 1989 року, в Україні було 486 тисяч євреїв, з них 7,1 процента користувалися рідною мовою, 2,1 — українською, 90,6 — російською. Протягом 60-80-их років багато іудеїв виїхало до Ізраїлю для постійного проживання.

У незалежній Україні єврейське населення отримало можливість розвивати свою мову і культуру. Використовуються мови «іврит» (виникла у 2 тисячолітті до нашої ери в Стародавній Палестині, є офіційною в Ізраїлі) та «ідиш» (мова євреїв, що переселилися в Європу, утворена в 12-13 століттях на основі німецьких діалектів). Діють школи, Соломонів університет, національно-культурні товариства, понад 70 іудейських громад.

Основною пам’яткою давньоєврейської літератури є Біблія, середньовічної — Талмуд (збірник норм іудейської релігії).

Приклад: Євреї здавна проживали на території України. (Із посібника)

Означення: давні, підприємливі, українські та інші.

На фото відомі українські євреї: Олександр Левін, Ігор Коломойський і Вадим Рабинович. Фото: Шимон Бріман

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

17 + ten =