Етнологія (наука)

Етнологія (наука)

Етнологія - це історична наука, що вивчає матеріальну і духовну культуру та побут народу, його походження і розселення.

Синоніми: етнографія, народознавство.

Етнологія (наука)

ЕТНОЛОГІЯ

Етнологію як самостійну науку започатковано у 18 столітті. Основним методом етнології є безпосереднє спостереження за життям народу, громадським і сімейним побутом, світоглядом.

Українська етнографія як наука існує вже понад 200 років. Найдавніша праця в Україні — дослідження Григорія Калиновського про «весільні обряди в Малій Росії та Слобідській Українській губернії», видана 1777 року. У пізніші часи вчені вивчали походження українського народу, його побут, культуру, записували усну народну творчість, використовували також писемні джерела, речові пам’ятки. Відомими українськими етнологами були Ізмаїл Срезневський, Михайло Максимович, Іван Франко, Володимир Гнатюк, Павло Чубинський, Микола Сумцов, Хведір Вовк та інші.

Етнологія (наука)

У наш час студії з етнології координує Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнології імені Максима Рильського НАН України. Працюють Інститут народознавства у місті Львові, музеї етнографії в Києві та Львові, етнографічні відділи в обласних краєзнавчих музеях. Найбільші етнографічні музеї в Україні — це Київський музей українського народного декоративного мистецтва, Український музей етнографії та художнього промислу в місті Львові, Коломийський музей народного мистецтва Гуцульщини з відділом у місті Косові, Музей народної архітектури і побуту в місті Києві, Переяслав-Хмельницький музей народної архітектури та побуту, Музеї народної архітектури і побуту в містах Чернівці, Ужгород та Луцьк. Тут зібрані будівлі, одяг, хатні речі, знаряддя праці та інше, проводяться свята, ярмарки.

Етнологія (наука)

Знання з українського народознавства отримують дошкільнята в дитячих садках, учні шкіл, ліцеїв, гімназій, училищ, студенти.

Відомими сучасними вченими в галузі етнології, авторами підручників і посібників є Мирослав Стельмахович, Галина Лозко, Дмитро Чередниченко, Василь Скуратівський, Іван Денисюк та інші.

Етнологія (наука)

Приклад: Етнологія досліджує особливості побуту, звичаїв, культури якого-небудь народу, народності, місцевості. (Із підручника)

Означення: українська та інші.

На світлинах (згори додолу):

  • експозиція в Музеї етнографії та художнього промислу (м. Львів);
  • дитячий танцювальний гурт у стилізованих африканських костюмах на церемонії нагородження переможців Міжнародного конкурсу «Марка дружби» (2016 р.);
  • меморіальний будинок-музей Дмитра Яворницького;
  • дівчата-учасниці харківського народного ансамблю бандуристок «Конвалія»;
  • музей музичних інструментів Романа Кумлика (м. Івано-Франківськ).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

one × 2 =