Двір — це господарська ділянка, на якій розміщені садибні будівлі: будинок, стайня, комора, льох, колодязь та інші (обмежена огорожею або оточена будівлями ділянка землі коло будинку). Також «двором» називається сільська хата з усім господарством при ній. Синоніми до слова «двір»: дворище (двір, запустіла садиба), подвір'я, обійстя, садиба; діалектні — надвір'я, подвір.
Раніше назва «двір» означала присадибне господарство землевласника-поміщика, монастиря тощо; інакше — маєток, садиба, господа.
ДВІР
До традиційного двору раніше належала не лише хата (оселя), а й господарські будівлі, виробничі майстерні, садок, криниця, пасіка, огорожа.
Найдавнішою формою був замкнутий (закритий) двір. Усі споруди тут розташовувалися так, що утворювалася маленька фортеця. До такого двору не просто було потрапити диким звірам, злодіям, ворогам. Пізніше будівлі на дворищі зводили окремо. Хата завжди стояла ближче до дороги, а господарські споруди — в глибині двору.
Обійстя огороджували тином або обсаджували деревами, щоб не заходили дикі звірі, не проникала «нечиста сила», не заглядало зле око. Отже, огорожа була оберегом оселі. Найчистішими приміщеннями на подвір’ї колись вважали хату, комору, пасіку. Думали, що в корівник, кошару, на тік могли потрапляти чорти і відьми, тому було великим гріхом свистіти, кричати або лаятися на подвір’ї. Його освячували, щоб не трапилося біди. Якщо сім’я з певних причин переселялася, то дворище довго не руйнували і час від часу перевідували.
Із шанобою до двору ставляться і зараз. Справжні господарі тримають його у чистоті, прикрашають на свята. Обійстя вважають священним місцем кожної родини.
Приклад: Сяк-так зібралися (Векла з дочкою), купили двір і жили собі. (Григорій Квітка-Основ'яненко)
Означення: великий, зелений, рідний, старий, чистий, широкий та інші.
Прислів'я: Який двір, такий і господар.
Сталі словосполучення («двір»):
- Заїжджий (заїзний) двір; заїзд — «приміщення для зупинки, ночівлі проїжджих з двором для підвід, коней».
- Монетний двір — «підприємство, що карбує монети та виготовляє інші державні знаки».
На ілюстраціях: український двір на картині художника Сергія Васильківського; світлина молодіжних розваг («музики») із книги Олексія Савчина про історію села Немовичі; слово «двір» нерідко використовується в назвах сучасних розважальних закладах — готельно-ресторанний комплекс «Рафаель» на околиці Львова.