Буковина

Буковина

Буковина — історико-етнографічний район, який розташований на території сучасної Чернівецької області.

Приклад: Ольга Кобилянська — славна донька Буковини. (Із журналу)

Означення: зелена, співуча, чарівна та інші.

БУКОВИНА

Буковина межує з Поділлям, Покуттям, Гуцульщиною та іншими історико-етнографічними районами України і державою Молдовою. Тут проживають переважно «буковинці» (одн., ч.р. — буковинець, ж.р. — буковинка). Як вважають дослідники, назва району утворилася в 14 столітті від слова «бук», тому що в давнину в цій місцевості росло багато букових лісів.

На думку вчених, у 4 столітті тут проживали племена антів. Згодом ця територія увійшла до складу Київської держави, а потім — Галицько-Волинського князівства. У 14 столітті на Буковині виникла нова адміністративна одиниця — Шипинська земля. Назву «Буковина» почали вживати з другої половини 15 століття. Із прилученням регіону до Австрії в 1774 році його також офіційно називали «Буковиною».

З другої половини 19 століття румунські історики іменували цю землю «Горішня Молдавія». 1938 року після адміністративної реорганізації Румунії територія Буковини разом з Хотинським та Дорогойським повітами отримала назву «Область Сучава». У 1940 році Буковина була поділена між Україною та Румунією. Північна Буковина стала основною частиною Чернівецької області. Південна Буковина зараз становить частину Сучавської області Румунії. З давніх часів Північну Буковину заселяли українці, румуни, поляки, а також німці, євреї, вірмени.

Природа цього краю різноманітна — рівнина (між ріками Дністер і Прут), передгір’я і гори Карпати. Тут видобувають буре вугілля, глину, гіпс, є джерела мінеральних вод та лікувальні грязі. Вирощують зернові культури, буряки, розводять худобу. Буковинці зберегли свої традиції, обряди, пісні, легенди. Побутує народний одяг: сорочки з лляного або конопляного полотна, штани з домашнього полотна («портяни́ці») чи сукна («холо́шні» або «га́чі»), вовняні або шкіряні пояси, «обго́ртки» (запаски з вовняної тканини), «кептарі́» (хутряні безрукавки), кожухи.

Із цього краю вийшло багато талановитих музикантів та співаків: Дмитро Гнатюк, Софія Ротару, Назарій Яремчук, Володимир Івасюк, Павло Дворський, Іво Бобул, Ані Лорак та інші.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

eighteen − 9 =