Біржа — це установа, де здійснюють торговельні, фінансові операції (товарна, валютна біржі). Також біржою (біржа праці) називається установа, в якій реєструють безробітних і допомагають їм знайти роботу — бюро або служба працевлаштування.
БІРЖА
Біржі здійснюють торгівлю цінними паперами, товарами. Основними різновидами цих установ є «фондові» (займаються цінними паперами) і «товарні» (впорядковують торгівлю) біржі.
Перша велика біржа на території України виникла в Одесі 1796 року, потім — у Харкові, Києві, Миколаєві, Катеринославі та інших містах. Київська біржа працювала в галузі внутрішньої торгівлі, Одеська — зовнішньої. До 1861 року діяло всього 6 бірж, а в 1913 році — вже 84 біржі. Тут укладалися контракти за зразками товарів, що були в асортименті, а не за пред’явленням повної кількості товарів.
Зараз у нашій державі існує понад 450 бірж. Серед них універсальні, товарно-сировинні і товарні (близько 320), спеціалізовані, товарно-фондові, агропромислові та з продажу нерухомості. На сільськогосподарському ринку працюють Українська аграрна біржа і 22 регіональні. Створюються регіональні торгові доми. На біржах визначають правила торгівлі, регулюють ціни, оперують цінними паперами. Торгові установи продають у великій кількості сільськогосподарську продукцію (зерно, м’ясо, бавовну), метали (золото, срібло, мідь, алюміній), енергоносії (вугілля, нафту, газ) тощо. Біржі допомагають встановлювати ціни, вигідні для покупців і продавців.
Найбільші сучасні установи: Українська аграрна біржа, Київська і Маріупольська універсально-товарні біржі, Донецька регіональна товарно-сировинна паливна біржа «Південь», Українська універсальна біржа «Культінвест» та інші.
«Біржею праці» називають також місцеве бюро працевлаштування. До нього звертаються громадяни, звільнені з підприємств у зв’язку з їх реорганізацією, ліквідацією або скороченням штатів. Частина осіб — це учні, які закінчили школи, училища, випускники вузів. Після реєстрації на біржі безробітний має право на грошову допомогу. Біржі організовують навчання людей, які хочуть отримати нову спеціальність.
Приклад: Перші біржі були товарними. (Із підручника)
Означення: валютна, приватна, товарна, фондова та інші.