Бібліотека — це установа, де зберігаються і видаються читачам книжки, журнали та інші матеріали. Синоніми: книгозбірня, (заст.) книгозбір.
Також бібліотекою (зм. — бібліотечка) називають значну кількість спеціально зібраних книжок або будь-яке книгосховище.
БІБЛІОТЕКА
Перша бібліотека в Київській Русі була створена князем Ярославом Мудрим у 1073 році при Софійському соборі. На той час вона нараховувала понад 950 томів. Великі бібліотеки існували колись при братських школах, монастирях, у будинках заможних людей. Найстарішою з нині діючих є Наукова бібліотека Львівського університету, заснована в 1608 році. Перша публічна бібліотека на території України була відкрита в Одесі 1830 року.
Зараз у нашій країні працюють 60 тисяч бібліотек, серед яких загальнодержавні, наукові, обласні, районні, сільські, шкільні, вузівські, заводські та інші. Найбільшими є Національна парламентська бібліотека України, наукові бібліотеки в містах Київ, Львів, Харків, Одеса. Серед них за величиною і кількістю книг перше місце займає Національна бібліотека Академії наук України в Києві, відкрита 1919 року. Її фонди складають понад 12 мільйонів одиниць, зокрема, 350 тисяч рукописів, близько 6,5 тисяч книг, написаних слов'янським шрифтом у 15-18 століттях, 175 тисяч нот, 177 тисяч репродукцій, більше 133 тисяч річних комплектів газет тощо.
Функціонують бібліотеки з певних галузей знань: медична, історична, сільськогосподарська, науково-технічна та інші. Спеціально створені бібліотеки для дітей, юнацтва.
На фото: діти-відвідувачі центральної бібліотеки Добропільського района (сайт бібліотеки)
Приклад: В бібліотеці, повній старих книжок, висять портрети поважних предків. (Михайло Коцюбинський)
Означення: державна, інститутська, шкільна, юнацька та інші.
Стале словосполучення:
Бібліотека-читальня — «бібліотека, в приміщенні якої є читальний зал або кімната».