Берестейщина — це територія між ріками Буг, Прип’ять, Ясьолда і Нарва, на якій проживають етнічні українці. Синонім: Берестейська земля.
Приклад: Берестейщина (Берестейська земля) знаходилася в середній течії Західного Бугу і входила до складу Київської Русі (з енциклопедії). Означення: давня, зелена та інші.
БЕРЕСТЕЙЩИНА
Берестейська земля займає приблизно 32 тисячі квадратних кілометрів. Південно-західна і південна її частини (понад 20 тисяч квадратних кілометрів) становлять українську етнічну територію, на якій мешкають переважно українці.
За свідченням літописів, з 1017 року на Берестейщині жили племена волинян. Головними містами були Берестя, Кобрин та Кам’янець. 1044 року Бере́стя (нині Брест) зайняв князь Ярослав Мудрий. З 1087 до 1157 року Берестейська земля належала до Турово-Пинського, згодом до Волинського князівства Київської держави. У 1319 році Берестейщина опинилася під владою Литви. В 1569—1795 роках тут було Берестейське воєводство. 1596 року в Бересті укладено Берестейську церковну унію. З 1795 року Берестейська земля увійшла до складу Російської імперії. Брест-Литовськ став повітовим містом Гродненської губернії. У 1920—1938 роках Брест над Бугом був центром Поліського воєводства Польщі. У лютому 1918 року тут укладено Берестейський мир між Українською Народною Республікою, Німеччиною, Австро-Угорщиною та Білорусією. З 1939 року Берестейщину приєднали до Білоруської PCP.
Зараз Брестська область знаходиться в межах держави Білорусі, обласним центром є місто Брест. У Білорусі працюють такі українські громадсько-культурні та освітні організації: «Просвіта Берестейщини», «Полісся», Українська науково-педагогічна спілка «Берегиня». У Брестському держуніверситеті на філологічному факультеті в 1996 році відкрито українське відділення, читається 20 українознавчих курсів і спецкурсів, працює кабінет україністики, бібліотека українознавчої літератури, український молодіжний театр-студія «Перевесло». У школах Бреста ведуться факультативні заняття з українознавства, на Брестському, обласному радіо виходить щомісячний літературно-мистецький радіоальманах «Українська вітальня».