Базар – це торгівля продуктами харчування, предметами побуту на площі або в спеціально збудованому приміщенні, місце такої торгівлі (зм. — базарчик; збільш. — базарище).
Також базаром називається організована торгівля товарами в певні сезони або періоди найбільшого попиту на них. У переносному смислі базар – це шум, гам, голосні безладні розмови.
Синоніми: ринок, (заст.) торг, (розм.) товкучка, (розм.) товчок, толочок, ярмарок (щорічний).
БАЗАР
Базари колись влаштовували в селах, невеликих містечках та містах, проводили в певні дні тижня, здебільшого в четвер, суботу, неділю. У 19 столітті 94 відсотки усіх міських поселень мали базарну й лавкову торгівлю. Існували сільські поселення, в яких велася лише базарна торгівля. Тут можна було продати і купити продукти, одяг, взуття, прикраси, хатні речі, знаряддя праці, упряж та інше. Працювали так звані «кінські базари», де торгували свійськими тваринами: волами, коровами, свинями, вівцями, кіньми, птицею: курями, гусами, качками, індиками тощо.
У наш час базари поширені в містах і населених пунктах різної величини. Для них відводять спеціальні місця, споруджують торгові ряди. Популярними стали сезонні, т.з. «шкільні базари», особливо ті, що відбуваються перед початком навчального року. Товари на базарах дешевші, ніж у магазинах.
Приклад:
Утоптала стежечку Через яр,
Через гору, серденько, На базар.
(Тарас Шевченко)
Означення: книжковий, людний, малий, шкільний, шумний та інші.
У порівнянні: як на базарі — про шумні, безладні розмови.
Прислів'я: Хата з дітьми — базар.30