Торгівля (галузь господарства)

Торгівля (галузь господарства)

Торгівля — це галузь народного господарства, що забезпечує обіг товарів, просування їх зі сфери виробництва до сфери споживання на основі купівлі-продажу.

ТОРГІВЛЯ

Торгівлю поділяють на «внутрішню» (всередині держави) і «зовнішню» (між державами), а також «гуртову» (великими партіями, у великій кількості) і «роздрібну» (продаж товарів в обмін на гроші населення).

Торгівля (галузь господарства)

Торгівля розвивається на основі ринкових відносин. В Україні існує чотири основні форми торгівлі: «державна» (здійснюється відповідно до законів держави), «колгоспна» (зумовлюється правовими документами колективного господарства), «кооперативна» (визначається правилами об’єднання, створеного його членами-пайовиками) і «приватна» (на базі індивідуального господарювання).

Торгівля (галузь господарства)

Картина: торгівля невільниками

Внутрішня торгівля проводиться у роздрібних підприємствах: універмагах, торгових центрах, універсамах, спеціалізованих магазинах (будинках одягу, взуття, салонах меблів), кафе, ресторанах, кіосках тощо. У магазинах практикується самообслуговування, доставка товарів на замовлення. Усі товари, які продаються через роздрібну торгівлю, поділяються на продовольчі (м’ясо, масло, олія, молоко, яйця, цукор, борошно, хліб та інші) й непродовольчі (тканини, одяг, білизна, взуття, миючі засоби тощо). Їхній продаж у нашій країні високий, крім товарів тривалого користування (холодильників, пральних машин, електропилососів, телевізорів, швейних машин, автомобілів), що в останні роки знизився. За даними Державного комітету статистики, роздрібний товарообіг у міських поселеннях на кінець 2002 року становив 35221,9 мільйона гривень, а в сільській місцевості 4968,9 мільйона гривень.

Для гуртової торгівлі збудовані великі механізовані склади, місткі холодильники. Створені автоматизовані системи управління, застосовуються електронні та оптичні ваги, товари перевозять у спеціальних контейнерах.

Торгівля (галузь господарства)

Велике значення має зовнішня торгівля, яку Україна здійснює більш ніж із 180 державами світу. В обсязі валового продукту експорт становить близько 40 процентів. Наша держава продає на зовнішньому ринку неблагородні метали включно з чорними, продукцію хімічної та пов'язаних з нею галузей, продукти харчової промисловості, машини, устаткування та механізми, засоби наземного, повітряного та водного транспорту, текстиль, взуття, головні убори та інше. Україна імпортує: паливо, мінеральні продукти, машини, устаткування, механізми, пластмаси, паперову масу з деревини тощо. У 2002 році експорт становив 17957,1 мільйона доларів США, імпорт 16976,8 мільйона доларів США.

Діють Міністерство торгівлі України, обласні та міські управління торгівлі.

Торгівля (галузь господарства)

Приклади:

  • Восени добре йде торгівля овочами і фруктами. (Із журналу)
  • Творив він плани організування експортної торгівлі (Іван Франко)
  • Щира козацька душа гаряче зневажала не торгівлю, а будь-яке гендлярство (Олександр Ільченко)
  • Торгівля — і державна, і кооперативна — то не тільки посередник між підприємством — виробником і споживачем, а й активний повпред споживача (Із газети)
  • Тепер активніше впроваджуються нові, прогресивні форми торгівлі книгою (Із журналу).

Означення: внутрішня, державна, зовнішня, колгоспна, кооперативна, оптова, приватна, роздрібна та інші.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

15 − 5 =