Професійна спілка — це масова громадська організація, метою якої є представництво, здійснення і захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів своїх членів.
Інший варіант назви — «профспілка», «тред-юніон».
Професійна спілка захищає інтереси працюючих. (Із журналу)
Професійна спілка республіканського значення була створена у Харкові в 1919 році. Починаючи з 1948 року в Україні існувало одне профоб’єднання Українська республіканська рада профспілок, до якої входило 19 профспілок. 6 жовтня 1990 року було створено Федерацію незалежних профспілок України, яка об’єднала 34 галузеві профспілки та всі обласні міжгалузеві профоб’єднання. У 1992 році організацію перейменовано на Федерацію профспілок України, прийнято Статут і Програму. Нині вона налічує 40 всеукраїнських галузевих профспілок і 26 міжспілкових регіональних профоб’єднань. Серед них професійні спілки авіабудівників, працівників агропромислового комплексу, державних установ, культури, освіти і науки та інші. На 1 січня 2001 року вони мали 120,8 тисяч первинних організацій, до яких входило 14,4 мільйона чоловік. Це становить 94 проценти від кількості працюючих, а також студентської та учнівської молоді. Крім Федерації профспілок України діють інші профоб’єднання й автономні всеукраїнські профспілки.
На багатьох підприємствах, в установах, організаціях професійні спілки захищають інтереси людей, які працюють у відповідній галузі: стежать за дотриманням законів про працю і відпочинок, надають матеріальну допомогу, забезпечують санітарно-курортним лікуванням, беруть участь у висуненні кандидатів до виборних органів, укладанні колективних договорів та угод, охороні довкілля, розвитку фізичної культури, спорту, туризму тощо.
Означення: автономна, всеукраїнська, галузева та інші.