Природа – це органічний і неорганічний світ у всій сукупності та зв'язках. Також «природою» називають сукупність фізичних та психічних особливостей, з яких складається особистість людини (іноді – «натура»); або загалом сукупність основних якостей, властивостей чого-небудь.
Синоніми слова «природа»: природні умови, матерія, (заст.) натура, (уроч.) мати усього живого.
Сільська дитина росла серед природи. (Михайло Коцюбинський)
Територія України розташована в центрі Європи між 44-52 градусами північної широти і межує на північному сході з Росією, на півночі з Білоруссю, на південному заході з Молдовою та Румунією, на заході з Польщею, Чехією, Словаччиною, Угорщиною. Вона має помірно-континентальний клімат. Виняток становить вузька смуга Південного берега Криму з рисами субтропічного клімату. Річна кількість опадів у зоні мішаних лісів 550-650 міліметрів, у лісостепу 450-650 міліметрів. Сніговий покрив у північно-західній частині з'являється в середині листопада, у північно-східній у другій декаді грудня, у Криму в окремі роки не буває взагалі. Вологість повітря взимку близько 80-90%, влітку 35–45%. Спостерігається зміна 4 сезонів: зима, весна, літо, осінь.
Поверхневі води утворюють Чорне та Азовське моря, ріки Дніпро, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець, Десна та інші, понад 20 тисяч озер (найбільшими є Світязь, Ялпуг), водосховища на Дніпрі (Київське, Канівське, Кременчуцьке, Дніпродзержинське, Дніпровське, Каховське).
Україна поділяється на агроґрунтові зони: Полісся, Лісостеп, Степ, Сухий Степ, Карпатська та Кримська гірські країни. Тут переважають чорноземні, сірі лісові, болотні ґрунти.
Рослинний світ нараховує понад 30 тисяч видів, зокрема, водоростей близько 40 тисяч, грибів приблизно 15 тисяч, лишайників 1 тисяча. Переважають хвойні, листяні породи дерев, багато трав, лікарських, плодово-ягідних рослин. Близько 60 видів вищих рослин уважаються «ендемічними» (властивими тільки даній місцевості). Відомо приблизно 45 тисяч видів фауни, з них понад 200 риб, 17 видів земноводних, 20 плазунів, 344 птахів, 101 ссавців. Значну кількість становлять хутряні звірі, мисливські птахи, промислові риби.
За ландшафтом наша країна поділяється на зону мішаних лісів (Волинське Полісся, Житомирське Полісся, Чернігівське Полісся, Новгород-Сіверське Полісся, Мале Полісся), лісостепову і степову зони, Українські Карпати, Кримські гори.
Природні ресурси України дуже багаті: кам'яне і буре вугілля, нафта, газ, залізні, марганцеві, ртутні, титанові, нікелеві та інші руди, мінеральні води. Найбільшими є Донбаський, Львівсько-Волинський вугільні басейни, Криворізький залізорудний басейн, Дніпровська і Донецька нафтогазоносні області. Сільськогосподарські землі становлять 56,9% загальної площі, сіножаті й пасовища 11,7%, ліси 14,2%. Поверхневі водні запаси складають 83,5 кубічних кілометрів , а підземні 21,4 кубічних кілометрів.
Означення: багата, жива, мальовнича та інші.
Сталі вислови:
Від (од) природи — «від народження, за природженими особливостями, властивостями».
Дар (дари) природи — «те, що людина має, одержує безпосередньо від природи».
Диво (чудо) природи — «щось незвичайне, виняткове».
Куток (куточок) живої природи — «у школах, дитячих садках і т. ін. кімната, приміщення, куточок, де з навчальною метою зосереджені рослини й невеликі тварини».
Природа дала; Природа наділила; Природа не пошкодувала — «хтось від народження має особливу зовнішність, риси характеру, здібності».
Сталі словосполучення:
Жива природа — «рослинний і тваринний світ»;
Нежива природа — «а) неорганічний світ; б) навчальний предмет, змістом якого є елементарні відомості про неорганічний світ».