Навіть не віриться! Перша Конституція України

Навіть не віриться! Перша Конституція України

Останні два десятиріччя XVIII ст. увійшли в історію як час, коли приймалися славетні конституції — Сполучених Штатів Америки, Франції та Польщі. Але не всім відомо, що перша європейська конституція в сучасному розумінні була схвалена набагато раніше — 5 квітня 1710 року, її офіційна назва — «Пакети й Конституція прав і вольностей Війська Запорозького.

Ця унікальна пам'ятка політичної культури українського народу відома в історії як Конституція гетьмана Пилипа Орлика. Шкода, але їй судилося коротке життя. Діяла Конституція на Правобережжі лише до 1714-го. Проте в історії вона постала як втілення ідеї української держави — Гетьманщини.

Навіть не віриться! Перша Конституція України

Віддзеркалюючи ментальність української еліти та ідеали тогочасного суспільства в цілому, Конституція Пилипа Орлика заклала основи незалежної парламентарної демократії республік. Дивно читати нині цей документ — через триста років, крізь призму нашої подальшої історії, світ, що постає з його рядків, вражає:

«Коли ясновельможний гетьман запропонує якісь питання для спільного розгляду, то генеральна старшина повинна чесно і щиро, не дбаючи про жодний зиск, відкинувши лихі заздрощі і мстиві намисли, давати слушні поради...

Усе те лихо — утиски і грабунок бідного посполитого люду — корениться у честолюбстві захланних хабародавців...

Ярмаркові комісари нехай стягають мито лише з тих осіб, які зобов'язані його сплачувати, а не з убогих людей...».

Навіть не віриться, що цьому документові уже 300 роки!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

five × 2 =