Київська Русь — держава з центром у Києві, яка існувала з 9 до середини 12 століття. Синоніми: Руська земля, Давньоруська держава, Русь.
КИЇВСЬКА РУСЬ
Київська Русь утворилася понад тисячу років тому. Вона охоплювала територію від Балтійського до Чорного моря і від Карпат до Волги та Оки. Центром держави був Київ і очолював її київський князь.
Київська Русь славилася як високорозвинена держава. Тут займалися землеробством, скотарством, ремеслами, торгівлею. У містах Києві, Новгороді, Чернігові, Володимирі-Волинському розташовувалися великі книгозбірні, перекладали і переписували книги. Найдавніша пам’ятка писемності Київської Русі — «Ізборник Святослава», укладений у 1073 і 1076 роках. Найвидатнішими творами того часу стали «Повість минулих літ», закінчена ченцем Києво-Печерського монастиря Нестором, «Слово о полку Ігоревім» невідомого автора. При монастирях існували школи, лікарні.
У часи князювання Володимира в 988 році було прийнято християнство. Наші предки — «русичі» — почали вірити в Ісуса Христа. Були побудовані чудові храми: Софійські собори у Києві, Новгороді, Полоцьку, Спаський собор у Чернігові, Успенські собори в Чернігові та Володимирі-Волинському. Святині прикрашали фресками, мозаїками, іконами.
У 12 столітті Київська Русь розпалася на окремі князівства: Київське, Чернігівське, Сіверське, Переяславське, Галицьке, Володимир-Волинське та інші. Згодом на заході утворилося міцне Галицько-Волинське князівство, яким керували князь Роман, а після його загибелі — син Данило. Це князівство перестало існувати в 1340 році після смерті князя Юрія-Болеслава.
У давньоруські часи й пізніше використовували сталі назви зі словом «Русь»: «Біла Русь» — Полоцьке, Мінське й Смоленське князівства; «Чорна Русь» — землі в північно-західній частині сучасної Білорусі з основними центрами Городен (нині Гродно), Новогородок (Новогрудок), Волоковиськ, Слонім, Ліда, Несвіж; «Червона Русь» — Галицьке князівство, Белзька земля.
Приклад: За велику любов до книг, мудрість і розважливість князь Київської Русі Ярослав став величатись Мудрим. (Ростислав Радишевський)
Означення: давня, міцна, славна, тверда та інші.
Прислів’я про Русь:
- Або будемо на Русі, або пропадемо всі.
- Тверда Русь все перебуде.
Фото: сучасний парк «Київська Русь»