Кавалер Хреста Вікторії

Кавалер Хреста Вікторії

6 грудня 1995 року, саме в День Збройних Сил України, в канадському місті Оттава відбулася досить помітна подія — велика група чільних канадських політичних діячів, дипломатів, представники Генерал-губернаторської Королівської канадської гвардійської піхоти, Королівської канадської кінної поліції, Королівського канадського легіону прибули на цвинтар Нотер-Дам, щоб покласти квіти до досить скромної могили, на якій англійською мовою було написано, що тут похований Пилип Коновал, капрал 47 батальйону канадських експедиційних військ. Біографія цієї людини на диво проста і водночас на диво яскрава. Найупослідженіший емігрант, який прибув до далекої країни з першою хвилею переселенців, став єдиним нашим співвітчизником, удостоєним найвищої військової відзнаки Великої Британії -15 жовтня 1917 року король Георг V вручив капралу 47 канадського піхотного батальйону Канадського експедиційного війська, яке брало участь в найзапекліших боях театру Першої світової війни, за особливу відвагу і мужність Хрест Вікторії, історія донесла слова, сказані скромному українському воякові: «Ваш подвиг — один із найвідважніших в історії моєї армії. Прийміть за це мою подяку».

Кавалер Хреста Вікторії

Пилип Коновал був один з 10 000 українців, які, попри те, що емігрували з територій тогочасної Австро-Угорщини, воювали проти неї в складі війська Англії у Першій світовій війні. Багато хто видавав себе за росіян, щоб не наражати на загрозу родичів, які жили на під'австрійській Галичині та Буковині. Уряд короля Георга V вже тоді відзначив, що в Канадійському експедиційному корпусі в процентному відношенні до національного складу жителів Канади було найбільше саме українців. І те, що саме вони воювали найхоробріше. Зокрема, в поданні на нагороду Пилипа Коновала командування писало королю Британії:

«...Його відділення мало важке завдання очищати від ворога підвали, воронки та кулеметні гнізда. Під його вмілим керівництвом опір був успішно подоланий і ворог зазнав важких втрат. В одному із схронів він проколов багнетом трьох ворогів і знищив решту сім. Коли він дістався об'єкту, кулемет підтримував правий фланг і завдавав нам великих втрат. Капрал Коновал знищив обслугу і повернувся з ворожим кулеметом на власні позиції. Наступного дня він знову захопив вороже кулеметне гніздо і знищив його вибухівкою. На рахунку підстаршини шістнадцять вбитих ворогів...»

Кавалер Хреста Вікторії

Отримавши нагороду з рук короля і залікувавши рани в одному з лондонських військових шпиталів Пилип Коновал якийсь час був помічником військового аташе при російському посольстві в Лондоні, згодом служив в Канадському експедиційному війську в Сибіру. Провівши майже чотири рот в канадській армії, уславлений солдат-українець повернувся до Ванкувера. Після демобілізації жив досить скромно, бо, як не дивно, найвища військова нагорода не гарантувала йому ні належних умов життя, ні праці. З трудом влаштувався... молодшим доглядачем (тобто прибиральником) в парламенті, де пропрацював аж до 1944 року.

Помер Пилип Коновал 3 червня 1959 року і був похований З усіма військовими почестями як кавалер одного з найпочесніших військових орденів світу. На його честь було відкрито три меморіальні дошки (у манежі ім. Карт'є генерал-губернаторської гвардійської піхоти в Оттаві, в 360 відділі Королівського канадського легіону в Торонто і в Нью-Венстмінстерстві в Британській Колумбії) на яких трьома мовами — англійською, французькою і українською — написано: «Пилип Коновал, канадський українець, який вступив до 77-го батальйону, воював з особливою відвагою в чині капрала в 47 батальйоні Канадських експедиційних військ у серпні 1917 р поблизу міста Лане у Франції. За це Його величність король Георг V особисто нагородив його орденом Хреста Вікторії 15 жовтня 1917 р.».

Автор: Василь ТУРКЕВИЧ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

17 − 8 =