Архів — це установа, яка збирає, упорядковує і зберігає старі документи, писемні пам’ятки та ін. Також архивом називаються листи, рукописи, знімки і т. ін., що стосуються діяльності якої-небудь установи або особи. Відповідно, «комп’ютерний архів» — це спеціально стиснений файл, у якому міститься кілька інших файлів, а також їхній опис.
Архіви забезпечують облік, зберігання документів та їх використання. Тут перебувають документи, які мають історико-культурну, наукову цінність. Вони можуть бути зафіксовані на папері, фотоплівці, дисках.
АРХИВ
Найперші архівні матеріали з’явилися в часи Київської Русі та Галицько-Волинського князівства. Із прийняттям християнства започатковано церковні та монастирські архіви. Багато документів зберігалося у Великому князівстві Литовському, в Запорізькій Січі та Гетьманщині. На їх основі утворився Генеральний малоросійський архів.
Перше архівосховище засноване 1784 року у Львові. 1852 року створено Центральний архів стародавніх актів у Києві, 1880 — Історичний архів при Харківському університеті. У 19 столітті було організовано губернські архівні комісії. У 1859–1914 роках Комісією для розбору давніх актів видано «Архив Південно-Західної Росії» (рос. «Архив Юго-Западной России») — 35-томну збірку документів Правобережної і Західної України 14-18 століть.
У 20-30-і роки 20 століття в УРСР організовано архівну систему, єдиний Державний архівний фонд. З 60-х років архівна справа є окремою самостійною галуззю. У незалежній Україні прийнято Закон «Про національний архівний фонд і архівні установи».
Архіви поділяються на три категорії: державні, галузеві, архівні підрозділи установ та організацій. Серед державних є архіви постійного зберігання документів: Центральний державний архів України, державні архіви областей, Києва і Севастополя. Працюють спеціалізовані установи: історичні архіви в Києві та Львові, архів-музей літератури і мистецтва України та інші.
Державні архіви зі змінним складом документів зберігають матеріали тимчасово (5 років — районний, 10 років — обласний і 15 років — загальноукраїнський рівні).
У Національному архівному фонді України нараховують понад 55 мільйонів справ документів із паперовою основою. Функціонують 7 центральних архівів, 24 обласних, АР Крим і міст Києва й Севастополя, майже 700 районних та міських. Створено 6 галузевих державних архівів, які зберігають документи постійно. Працює Український державний науково-дослідний інститут архівної справи та документознавства.
«Архівом» називають також сукупність документів певної установи або особи.
Приклад: Діяльність архівів здійснюється у порядку, визначеному основами законодавства про культуру. (З енциклопедії)
Означення: державний, історичний, обласний, районний та інші.
Сталий вислів: здати в архів (до архіву) — «забути когось, щось, визнати непотрібним».